Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Muzyka Warsa i Kapera w jazzowej odsłonie

Muzyka Warsa i Kapera w jazzowej odsłonie

Humanmag

Warszawa, Muzeum Polin12 czerwca 2016

Redakcja Humanmag.pl
8 czerwca 2016

  • Skomentuj

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin zaprasza wszystkich miłośników jazzowego brzmienia na VARS & KAPER DeconstructiON. Paweł Kaczmarczyk i jego Audiofeeling Trio, podczas koncertu 12 czerwca br., wezmą na warsztat zapomniany repertuar mistrzów hollywoodzkich soundtracków: Bronisława Kapera i Henryka Warsa.

Poddając je eksperymentalnej dekonstrukcji doprowadzą do spotkania dwóch stylistyk, a także zderzenia metody komponowania na żywo z klasycznym dla złotej epoki Hollywood językiem.

Podczas koncertu wystąpią:

  • Paweł Kaczmarczyk – fortepian
  • Kuba Dworak – kontrabas
  • Dawid Fortuna – perkusja
  • Mr. Krime (Wojciech Długosz) - DJ

Bronisław Kaper i Henryk Wars to jedni z pierwszych Polaków, którzy współtworzyli sukces amerykańskiego kina. Ich utwory zabrzmiały w ponad dwustu amerykańskich produkcjach od lat trzydziestych do sześćdziesiątych. Kaper w 1953 roku jako pierwszy Polak zdobył Oskara za najlepszą muzykę do filmu „Lili”.

Repertuar tych kompozytorów został jednak nieco zapomniany, mimo że interpretowali go tacy giganci, jak John Coltrane czy Miles Davis (słynne jazzowe standardy „On Green Dolphin Street” i „Invitation” napisał właśnie Bronisław Kaper).

A ilu fanów międzywojennych piosenek filmowych: „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Zimny Drań” czy „Umówiłem się z nią na dziewiątą” pamięta, że skomponował je Henryk Wars?

VARS & KAPER DeconstructiON to nie tylko połączenie korzeni polskiego jazzu autorstwa dwóch wielkich kompozytorów ze współczesnym podejściem do muzyki. To nie tylko wpadające w ucho piękne, słowiańskie melodie narysowane współczesną kreską. To także szukanie części wspólnej pomiędzy aurą akustycznego trio a działaniami DJ-a i VJ-a, którzy także wezmą udział w koncercie.  

Będziemy mili okazję sprawdzić, jak współczesny groove i motoryka trio fortepianowego tworzą naturalny pomost między tym, co stare, i tym, co współczesne.

Żródło: www.polin.pl, fot. materiały prasowe

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się