Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Kobiecy październik

Kobiecy październik

Humanmag

Do niedawna scena komediowa była mocno zdominowana przez mężczyzn. Działalność kobiet w warszawskim Klubie Komediowym udowadnia jednak, że to one zaczynają mieć ważny głos.

Redakcja Humanmag.pl
12 października 2016

  • Skomentuj

12 października (środa), godz. 21:30

Boisko – skład kobiet z Klubu Komediowego feat. Anna Dziewit

Na co dzień w Klubie kobiety improwizują w swoich stałych składach. Można je zobaczyć w Hofesince, Humbuku, Hulaju lub Hurcie Luster, który jest pierwsza w pełni damską grupą. Dziewczyny łączy scena na Placu Zbawiciela i miłość do improwizacji, dlatego chętnie występują razem. Ich najnowszy projekt „Boisko”  zakłada spontaniczne improwizowane spektakle, w których swobodnie będzie przepływać kobieca energia połączona z energią ich gościa. Pierwsza wizytę na boisku odbędzie Anna Dziewit-Meller – pisarka i dziennikarka, której wspomnienia, przemyślenia  i opowieści posłużą improwizatorkom jako inspiracja do wymyślanych na żywo historii. Trzeba by zacząć od wyjaśnienia, co to jest spektakl improwizowany. Wychodzisz na scenę bez niczego - pomysłu, kostiumu, makijażu, rekwizytów. Grasz spektakl, piszesz go, równocześnie reżyserujesz, czasem musisz zrobić również muzykę. Musisz słuchać partnera, musisz być tu i teraz. Nigdzie indziej, ani na sekundę. Nazywam ten stan "tubą", w której się znajdujemy przez godzinę i odkrywamy, co się dzieje. – mówi Joanna Pawluśkiewicz, jedna z pomysłodawczyń Boiska.

Występują:  Marta Iwaszkiewicz, Anna Iwanek, Kinga Kosik-Burzyńska, Karolina Norkiewicz, Agnieszka Matan, Aleksandra Markowska, Dorota Pawiłowska, Joanna Pawluśkiewicz

 

13 października (czwartek), godz. 21:00

Hurt Luster – spektakl improwizowany

Hurt Luster jest warszawską grupą improwizacji teatralnej, tworzoną przez Joannę Pawluśkiewicz, Aleksandrę Markowską i Martę Iwaszkiewicz.

Ich droga zawodowa, która prowadziła przez szkoły muzyczne, produkcje filmowe, prace w telewizji, studia, koncerty, pisanie książek, prowadzenie warsztatów i wiele innych przystanków, doprowadziła do ich spotkania kilka lat temu w Klubie Komediowym Chłodna 25. Zaczęły razem pracować, grać, tworzą kilka składów (Teatr Improwizacji Hofesinka, Hulaj, Musical Improwizowany). Są absolwentkami kursu improwizacji w Chicago w szkole Improv Olimpics. Spektakle Hurt Luster, poruszające wiele tematów, są podróżą przez skojarzenia, szukanie sensu na oczach publiczności, próbą opowiedzenia historii, które tworzy się bez przygotowania, czerpiąc nawzajem ze swoich doświadczeń i wyobraźni. Ich oryginalne styl został doceniony przez selekcję festiwalu improwizacji teatralnej „Del Close Marathon” organizowanego przez teatr Upright Citizens Brigade w Nowym Jorku. 

 

17, 24 października, godz. 19:00

Co modna Pani wiedzieć powinna – monodram

Co by robiła kobieta, gdyby musiała robić WSZYSTKO co jej każą, czego wymaga od niej moda, społeczeństwo, gazety, firmy kosmetyczne? Tytułowa Modna Pani, żeby to wszystko zrobić, musi wstać o 4. Albo w ogóle lepiej nie spać. “Co modna pani wiedzieć powinna” to monodram Katarzyny Kołeczek w reżyserii Agaty Puszcz. W roli kobiety starającej się przyswoić wszystkie dobre rady, powinności i obowiązki nakładane na nią przez popkulturę i rzeczywistość - Katarzyna Kołeczek. Spektakl mierzy się z różnymi dylematami współczesnej kobiety. Co się zmieniło od wydanej w latach 50-tych książki pod tym samym tytułem? Czy dzisiejsza kobieta musi nadal stosować maseczkę z ogórków i uśmiechać się stosownie do sytuacji? Na te i inne pytania spektakl postara się udzielić odpowiedzi, oczywiście z przymrużeniem oka.

 

25 października (wtorek), godz. 20:00

Małgorzata Halber przedstawia: Klub depresyjny – odc. 1 Lęk

Małgorzata Halber – pisarka, rysowniczka i dziennikarka zaprasza na eksperymentalne spotkanie dla miłośników czarnego humoru:

Zawsze musisz się czymś martwić? Nie lubisz przebywać w skupiskach większych niż trzy osoby? Czujesz się kompletnie bezwartościowy choć znajomi mówią, że jesteś spoko? Masz wrażenie, że tylko Ty kłócisz się ze swoją dziewczyną? Wstydzisz się swojego życia? ZAPRASZAMY!!!! Piwnica Klubu Komediowego otwiera swoje podwoje na spotkanie osób, dla których niska samoocena to chleb powszedni. Pierwsza odsłona Klubu Depresyjnego będzie poświęcona lękowi. Nasze hasło: śmiejemy się z tylko z tego, co nas boli. 

Tego wieczora czekają Was: 
++ GRA TOWARZYSKA “Czego się boisz?” 
++ Spotkanie z Ciekawym Człowiekiem 
++ Zabawa w Poczucie Winy. 
Całość koordynuje i wymyśliła Małgorzata Halber, która dużo będzie też mówić.

 

Klub Komediowy działa na Placu Zbawiciela w Warszawie.  Jest pierwszym i jedynym klubem komediowym w Polsce. Klub to scena, bar i kawiarnia.  Codziennie można przyjść na spektakle, które są różnymi formami komedii na żywo i przy okazji napić się kawy, wina, zjeść coś.

Można zobaczyć u nas teatry improwizowane (Klancyk, Hofesinka, Hulaj, Humbuk), stand-up (Stand Up Polska), kabaret literacki (Fabularny przewodnik po), skecz show (Niektóre Długopisy Piszą Wolniej), koncerty, spektakle teatralne i inne inicjatywy sceniczne, które są nowością na warszawskiej scenie teatralnej i klubowej.

 

Na zdjęciu: Monodram Katarzyny Kołeczek "Co modna pani wiedzieć powinna" / fot. Klub Komediowy

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się