Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Sztuka bez ograniczeń: film

Sztuka bez ograniczeń: film

Humanmag

Internetowe archiwa dają nam dziś możliwość korzystania z olbrzymich zasobów kultury. W wielu wypadkach – całkowicie za darmo. W naszym cyklu przewodników podpowiadamy tym razem, gdzie szukać wartościowych filmów i materiałów wideo.

Redakcja Humanmag.pl
25 listopada 2015

  • Skomentuj

Sieć umożliwia łatwe dzielenie się, archiwizowanie i rozpowszechnianie efektów artystycznej twórczości. Część z tych dzieł to prace będące w obszarze domeny publicznej – tak oznaczone materiały można do woli pobierać i przekazywać dalej oraz samemu przetwarzać. Nawet do celów komercyjnych, bo prawa autorskie do nich wygasły albo nigdy dane dzieło nie było nimi objęte. I jeśli szukamy takich filmów, to pierwsze miejsce jakie powinniśmy odwiedzić, to tzw. Archiwum Internetu na którym zarchiwizowano ponad 2 mln nagrań będących już w domenie publicznej.

Dzięki internetowi możemy rozwijać się i poszerzać swoje horyzonty – o ile tylko będziemy umieli rozsądnie selekcjonować to co nam oferuje. Nie musimy już przesiadywać w bibliotekach albo archiwach, by zgłębiać interesujące nas tematy. To wielka pomoc również dla osób, które np. są niepełnosprawne. Dziś dzieła światowych artystów wizualnych albo klasyka filmu są na wyciągnięcie ręki. Będziemy przybliżać Wam takie miejsca, w których można je znaleźć. W pierwszej części naszego przewodnika sprawdzamy, gdzie można za darmo oglądać lub pobierać filmy.

Filmy na żądanie

Wideo to najdynamiczniej rozwijający się format mediów w internecie. Mniej już czytamy, mniej oglądamy zdjęć – coraz częściej wolimy oglądać albo samemu tworzyć filmy. Internet powoli wypiera telewizję, bo daje szanse układania sobie spersonalizowanej ramówki.

Dlatego nie brakuje w sieci serwisów, które w pełni legalnie i bez opłat udostępniają filmy w formie streamingu (nie pobieramy wtedy wideo na dysk, tylko zamawiamy sobie transmisję na ekran swojego komputera). Portale VOD, czyli video on demand (wideo na żądanie), to coraz chętniej odwiedzane serwisy internetowe – możemy na nich znaleźć niejednokrotnie dość nowe pozycje filmowe, czasami dostępne całkiem za darmo.

Wybór jest całkiem spory – od platform komercyjnych (zarabiają na reklamach albo abonamentach) do serwisów służących do dzielenia się swoimi filmami. W Polsce szczególnie warte uwagi jest np. serwis VOD Telewizji Polskiej, która udostępnia wiele ze swoich zasobów (m.in. publicystykę) do oglądania za darmo – szczególnie polecamy serwisy TVP Kultura, w których np. nie brakuje ciekawych dyskusji o sztuce i społeczeństwie.

YouTube całkiem legalnie

Wciąż jednak najpopularniejszą platformą wideo jest YouTube, na którym polskie (i nie tylko) filmy można znaleźć bez problemu. Sporo z nich znalazło się tam legalnie.

Szukasz polskiej klasyki filmowej? Już jakiś czas temu największy serwis z filmami w internecie porozumiał się z polskimi wytwórniami - Tor i Kadr, które razem mają ponad 800 filmów w archiwum. W efekcie ich produkcje znalazły się oficjalnie na tym serwisie. „Trzy Kolory”, „Do widzenia, do jutra” czy „Austeria” to tylko kilka przykładów wybitnych dzieł dostępnych od ręki do oglądania.

Swoje filmy (ale już nie tylko polskie) pokazuje też na YouTube jeden z dystrybutorów – Kino Świat. Można tam obejrzeć wiele nowszych i starszych artystycznych produkcji z całego świata – wszystkie z polskim lektorem. Z myślą o koneserach co czwartek pojawia się też nowy film na kanale Sali Kinowej – do dziś pojawiło się tam ponad 170 filmów z całego świata. Wszystkie z polskim lektorem.

Swoje archiwa w tym serwisie udostępnia też Polska Kronika Filmowa. To unikalne i niejednokrotnie zabawne (choć niewolne od propagandy) filmy dokumentujące życie w Polsce do początku lat 90-tych.

Jeśli chcemy swoim dzieciom przybliżyć klasykę polskiej animacji, warto zajrzeć na kanał legendarnego studia Se-Ma-For. Nie brakuje tu również materiałów z audiodeskrypcją. Z kolei wielbiciele Koziołka Matołka, Pomysłowego Dobromira czy Kasztanka pokochają kanał Studia Miniatur Filmowych.

Gdzie jeszcze warto zajrzeć?

Jeszcze więcej wartościowych materiałów znajdziemy rozproszone po różnych serwisach tematycznych. Podpowiadamy, że warto zajrzeć na:

- Adapter - to miejsce stworzone dla osób niepełnosprawnych (niewidzących albo niesłyszących), które mogą poznać tu klasykę polskiego kina. Filmy takie jak „Pan Tadeusz”, „Rewers” czy „300 mil do nieba” są dostępne z napisami albo audiodeskrypcją.

- A może lubicie oglądać seriale? Maker to serwis w którym publikowane są odcinki profesjonalnych albo amatorskich (ale i tak w bardzo dobrym wykonaniu) produkcji. Znajdziemy tu zarówno seriale familijne, jak i typowo rozrywkowe propozycje. Większość po angielsku.

- Jesteście wielbicielami kina rosyjskiego? Na stronie wytwórni Mosfilm możecie obejrzeć ponad 500 dzieł tej jednej z najwybitniejszych kinematografii świata. Trzeba tylko znać rosyjski.

- Doc Alliance Films to z kolei miejsce dla wielbicieli kina, które opisuje świat. Co miesiąc pojawia się tam ponad 20 nowych filmów wybranych przez reprezentantów pięciu czołowych Europejskich festiwali filmów dokumentalnych.

- Z myślą o tych, którzy interesują się historią kina europejskiego powstał serwis European Film Gateway – mamy tu dostęp do obszernych archiwów filmowych ze Starego Kontynentu, w których jest ponad 34 tys. unikalnych filmów pełnometrażowych oraz kronik filmowych. Zwraca obszerna baza materiałów nt. I wojny światowej.

- Bogate zasoby (głównie archiwalne, ale za to unikatowe) europejskich telewizji znajdziemy na www.Euscreen.eu. Kilkadziesiąt tysięcy filmów jest pogrupowanych np. wg takich tematów jak moda, historia Europy, kultura i tradycje, sport, muzyka. Nie brakuje też polskich materiałów telewizyjnych.

- Filmoteka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie  to projekt cyfryzacji oraz udostępniania wybitnych filmów tworzonych przez artystów polskich z pola sztuk wizualnych w XX wieku i na początku XXI wieku. Możemy już oglądać tu prace kilkudziesięciu artystów – m.in. Zbigniewa Libery, Oskara Dawickiego, Artura Żmijewskiego czy Natalii LL. A archiwum jest wciąż aktualizowane.

- Kolejna gratka dla wielbicieli kina światowego, to IMV Box  czyli baza filmów irańskich z angielskimi napisami.

- Jeden z ciekawszych serwisów VOD w Polsce to oczywiście Ninateka, czyli internetowa biblioteka treści z Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Możemy tu oglądać filmy fabularne, dokumentalne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, spektakle teatralne i operowe, koncerty oraz materiały dokumentalne. Łącznie ponad 5 tys. pozycji, z czego 98% jest dostępnych nieodpłatnie.

- Ponad 4 tys. materiałów filmowych poświęconych historii polskiego kina, stare filmy, kroniki czy bazę wiedzy o historii polskiego kina znajdziemy na Repozytorium Cyfrowym Filmoteki Narodowej. Nie brakuje tu też niezwykle ciekawych artykułów dotyczących historii kina i filmów, które można oglądać w serwisie. Prawdziwa kopalnia wiedzy dla wielbicieli kinematografii!

A to nie wszystko... Wystarczy tylko poszukać, by odnaleźć jeszcze więcej miejsc, w których znajdziemy ciekawe filmy – długo i krótkometrażowe, animacje, artystyczne i czysto rozrywkowe, kino regionalne albo niezwykłe eksperymenty. Świat obrazów czeka na nas!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się