Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Sekretne okno designu

Sekretne okno designu

Humanmag

Często mówimy o stylu skandynawskim, a wyposażając nasze wnętrza chętnie odwołujemy się do klimatów bliskich naszym północnym sąsiadom. Co jednak wiemy o konkretnych skandynawskich projektantach? Jakieś nazwiska? Nie będzie łatwo, bo choć w świecie designu wielu Skandynawów cenionych jest niezwykle wysoko, w mainstreamie jest o nich cicho. Na początek zatem norweski duet Anderssen&Voll.

Redakcja Humanmag.pl
5 stycznia 2016

  • Skomentuj

Tornbjorn Anderssen i Espen Voll swoje studio Anderssen&Voll założyli w 2009 r. w Oslo. Ale ich zawodowe drogi połączyły się dużo wcześniej. Od 2000 r. pracowali wspólnie wchodząc w skład zespołu studia projektowego Norway Says. „Używamy prostego języka, by wyrazić skomplikowane idee. Dobry design broni się sam, jeśli jest naturalny” – mówili o swojej pracy designerzy Norway Says.

I sporo tej naturalności w projektach duetu Anderssen&Voll pozostało. Ich design jest czysty, prosty i nierzadko towarzyszą mu żywe kolory co jest nawiązaniem do kultury nordyckiej. Tworzą meble, lampy, akcesoria kuchenne, tekstylia, sprzęt elektroniczny. W branży postrzegani są jako designerzy przykładający dużą wagę do trendów – zarówno tych kreowanych przez kulturę, jak i rynek. Z pewnością dlatego, lista producentów współpracujących z Anderssen&Voll obejmuje wiele nazw nie tylko z Europy, ale i świata. Ich uznanie podkreślają zdobyte nagrody, m.in. Wallpaper Award, IF Award i honorowa nagroda Najlepszy Design w Norwegii. Sami projektanci mówią, że w ich pracy najważniejsze są odwołania właśnie do tradycji. „Dobry projekt zbudowany jest na tradycji i zarazem zrywa z nią. To prowokuje skłaniające do refleksji zaskoczenie – dosięga ono nawet tych, którzy nie są specjalnie zainteresowani designem. Ta chwila zaskoczenia to okno, dzięki któremu mamy szansę na kontakt z użytkownikami naszych projektów. O to chodzi nam w naszej pracy” – mówią projektanci.

Espen Voll i Tornbjorn Anderssen

Bo czy można przejść obojętnie obok kawiarki Good morning stworzonej dla marki Food Work utrzymanej w jaskrawożółtej kolorystyce? To wyjątkowe połączenie włoskiej klasyki i – jak mówią sami designerzy – norweskiego zamiłowania do mocnej kawy. Zapewne ten charakterystyczny dla duetu Anderssen&Voll miks tradycji i nowoczesności będzie również wyznacznikiem produktów powstających pod ich własną, nową marką Nedre Foss.  

Energetyczna kawiarka "Good morning" dla marki Food Work.
Świecznik Ildhane marki własnej Nedre Foss

Zestaw drewnianych młynków Plus, Muuto

Projekt dla polskiej marki Comforty, sofa Mark. Nawiązuje do estetyki lat 50. XX w.

Sofa Mono dla norweskiej marki LK Hjelle

 

Lampa Mhy duńskiej marki Muuto

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się