Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Polak-Podróżnik 2016

Polak-Podróżnik 2016

Humanmag

Coraz częściej podróżujemy bez wcześniejszych planów. Najchętniej oczywiście w czasie ferii i wakacji. Bardzo odległe kierunki oraz te najpopularniejsze wybieramy jednak wciąż z dużym wyprzedzeniem.

Redakcja Humanmag.pl
30 grudnia 2016

  • Skomentuj

Zaskakująco często na spontaniczne podróże Polacy wybierają odległe zakątki świata. Zaledwie jeden dzień przed wylotem rezerwowali bilety do Durbanu w Republice Południowej Afryki, norweskiego Bodo, Port Lincoln w Australii oraz rosyjskiej Samary. Niewiele wcześniej planowane były również wyjazdy do Bagdadu i Savannah, dokąd loty kupowano średnio dwa dni wcześniej. Natomiast trzy dni przed planowaną podróżą rezerwowano bilety do Bordeaux we Francji. Najwięcej spontanicznych wyjazdów miało miejsce w lutym oraz na przełomie lipca i sierpnia – Polacy chętnie korzystali z ferii oraz wakacji, aby bez większego planowania odwiedzić nowe miejsca.

Podróżni, którzy spontanicznie decydowali się na rezerwacje lotów, musieli jednak liczyć się z większymi kosztami. Średnia cena biletu kupowanego z wyprzedzeniem poniżej tygodnia wyniosła 2751 złotych, czyli o 81% więcej niż średnia dla wszystkich biletów kupowanych w 2016, która uplasowała się na poziomie 1515 złotych. Co ciekawe, na spontaniczną podróż decydowali się  głównie mężczyźni, którzy wykonali 76%  tego typu rezerwacji. Jak widać, panie wolą lepiej przygotować się do podróży i raczej nie decydują się na zakup lotów z jedynie kilkoma dniami wyprzedzenia.

Największe średnie wyprzedzenie jeżeli chodzi o zakup biletu wyniosło aż 191 dni – średnio pół roku przed wylotem Polacy kupowali bilety do Campeche w Meksyku. Wcześnie decydowali się również na zakup lotów do Islamabadu w Pakistanie oraz marokańskiego Tangeru, do których rezerwacje robione były średnio pięć miesięcy przed podróżą.

Dane zostały podane na podstawie rezerwacji dokonanych w serwisie tripsta.pl dla różnych terminów podróży w 2016 roku. Ceny biletów zostały przeliczone z kwot podanych w euro według średniego kursu NBP z dnia 29.09.2016.

fot. Shutterstock

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się