Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Księga dziwów

Księga dziwów

Humanmag

Wystarczy wyjść z domu, żeby nie móc przestać się dziwić. W lesie, w parku i nad strumieniem rosną rośliny pozornie banalne i żyją zwierzęta, na które nie zwracamy uwagi. Ale Simona Kossak jak nikt umie o nich opowiadać. Poznajemy ich historię, zwyczaje i liczne ciekawostki, a także mamy szansę zrozumieć, jak ogromy wpływ mają na nasze życie.

Redakcja Humanmag.pl
11 stycznia 2017

  • Skomentuj

Simona Kossak
"O ziołach i zwierzętach"
Wydawnictwo Marginesy
styczeń 2017

Simona Kossak znała Puszczę Białowieską od podszewki. Mieszkała w niej 35 lat i wiedziała o niej niemal wszystko. Kochała zamieszkujące ją zwierzęta i z niezwykłą dociekliwością badała miejscową faunę i florę. Nazywano ją wiedźmą, bo rozmawiała ze zwierzętami i miała reagującego na jej komendy kruka, który terroryzował okolicznych mieszkańców, szczególnie rowerzystów. Walczyła z bezsensowną wycinką drzew i niszczeniem Puszczy oraz ratowała dzikie zwierzęta. Odchowała i przywróciła puszczy niejednego lisa, sarnę czy borsuka. Z równą troskliwością i uczuciem pochylała się nie tylko nad dużym ssakiem, ale i nad dzięciołem, ryjówką czy chrząszczem. Swojej miłości do przyrody dała wyraz w pięknych opowieściach, które oczarują nie tylko pasjonatów natury.

„O ziołach i zwierzętach” to księga dziwów, w której Simona Kossak po raz kolejny pokazała swoją niezwykłą wrażliwość, która ujawniała się w szczególnym widzeniu świata. To cudowny zielnik pełen rycin i ilustracji, opisujący tylko z pozoru banalne rośliny, takie jak bratki, tatarak czy rumianek; małe zwierzęta, na które na co dzień nie zwracamy uwagi – ropuchy, krety czy motyle, ale także majestatycznych mieszkańców lasu: jelenie, sarny, łosie i rysie.

Dzięki opowieściom Simony żadne z tych stworzeń już nigdy nie wyda nam się zwyczajne i nieważne. Okryjemy trujące zioła, które uzdrawiają, poznamy seksualne zwyczaje norników, kłótnie w małżeństwach bocianów oraz pokojową naturę dzików. Zawiłe zjawiska świata przyrody opisane są tak, że nagle stają się zrozumiałe dla każdego. Aby czytać tę książkę, nie trzeba mieć biologicznego wykształcenia i naukowego przygotowania. Wystarczy ciekawość świata i wrażliwość na piękno natury.

Simona Kossak, O ziołach i zwierzętach

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się