Jak dobrze zaplanować rozmieszczenie szafek w łazience?

Aranżacja łazienki nie jest prosta. Często zdarza się, że to pomieszczenie niewielkie i nieustawne, A do tego łazienkę zwykle urządzamy raz na kilka lat i potrzebujemy mebli trwałych oraz funkcjonalnych, a przy tym estetycznych. Od tego, jak zaaranżujemy to pomieszczenie zależy komfort codziennego życia. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy projektowaniu łazienki.

Co na ścianach?
Klasyczne rozwiązanie w łazience to kafelki zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Glazura jest praktyczna – łatwo się ją czyści, jest też odporna na wilgoć. A przy tym kafelki pozwalają bardzo interesująco zaaranżować pomieszczenie – możemy zdecydować się na klasyczne, gładkie i kwadratowe, albo poszukać płytek wzorzystych czy z elementami dekoracyjnymi. Elementem urozmaicającym są też dekoracyjne listwy tzw. dekory. Kafelkami nie musimy wykładać ścian na całej wysokości – obecnie dostępne są farby odporne na wilgoć i ciepło, które znakomicie nadają się do malowania ścian w łazienkach, dlatego możemy położyć płytki tylko na części ich powierzchni.

Jaka szafka pod umywalkę?
Szafka pod umywalkę to jeden z najważniejszych mebli w łazience. Jak ją wybrać? Jeśli metraż pomieszczenia jest niewielki lepiej sprawdzi się szafka wisząca, bo jest optycznie mniej masywna. A dodatkowo na podłodze pod nią możemy ustawić pojemnik do przechowywania. W większych łazienkach znakomicie sprawdzą się duże szafki z szufladami i szerokim blatem. Warto do nich dobrać modną umywalkę nablatową, a łazienka na pewno zyska wizualnie. Taka szafka to też nieocenione miejsce do przechowywania środków czystości, kosmetyków i innych drobiazgów, które w łazience chcemy mieć pod ręką.
Jeśli nie brakuje przestrzeni można też pokusić się o coraz popularniejsze rozwiązanie, jakim są dwie umywalki. Szczególnie w większych rodzinach znacząco zmniejsza to liczbę porannych konfliktów między rodzeństwem.

Zabudowa nad pralką
Jeśli w łazience znajduje się pralka, warto wykorzystać przestrzeń nad nią. Szczególnie, gdy pomieszczenie jest niewielkie i każda półka jest na wagę złota. Szafka nad pralką może być elementem zabudowy, w której sprzęt znajduje się w specjalnej wnęce, może być też wisząca. To idealne miejsce do przechowywania wszystkich środków i akcesoriów do prania.

Szafka na pranie
Brudne ubrania warto schować, bo odzież czekająca na pranie i wysypująca się z pojemników wygląda mało estetycznie. Świetnie sprawdzi się tu szafka typu słupek z dwiema pólkami, na których znajdują się pojemniki na pranie – dzięki temu możemy od razu wstępnie sortować brudne rzeczy, osobno wrzucając np. ubrania białe i kolorowe. Najbardziej praktyczne rozwiązanie to szafka na prani, która w drzwiach ma okrągłe otwory pozwalające na wrzucanie odzieży do pojemników bez konieczności otwierania szafki.
 

Podobne artykuły

Wybieramy meble do łazienki! Co warto wiedzieć przed zakupem?.


Jaki rodzaj baterii do wanny wybrać? .


Jak dobrze zaplanować rozmieszczenie szafek w łazience?.


Jak wybrać szafkę pod umywalkę?.