Connect with us

Top News

Koronawirus w Polsce. Nowe przypadki infekcji i śmierci – 31 lipca

Published

on

Koronawirus w Polsce. Nowe przypadki infekcji i śmierci - 31 lipca

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło w piątek o 657 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i śmierci siedmiu osób. Ogółem w Polsce od początku pandemii zakażenie potwierdzono u 45688 osób, z czego 1716 zmarło.

W piątek resort zdrowia przedstawił oświadczenie, w którym poinformował 657 nowe, potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. To największa liczba zarażonych osób od początku pandemii w Polsce. W czwartek Ministerstwo Zdrowia zgłosiło 615 zakażeń i do piątku było to najwięcej.

Świergot

657 infekcji to ponad 150 infekcji więcej niż w środę, kiedy ministerstwo zgłosiło 512 infekcji, oraz we wtorek, kiedy było 502 infekcji. W poniedziałek saldo było prawie dwukrotnie niższe i wyniosło 337 przypadków.

OBEJRZYJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ministerstwo również poinformowało o śmierć siedmiu zarażonych osób w wieku od 59 do 91 lat. Większość z tych osób miała podobno choroby współistniejące. Dzień wcześniej odnotowano śmierć 15 pacjentów zmagających się z COVID-19, w środę – o 12, a we wtorek – o szóstej.

Ogółem w Polsce od początku pandemii zakażenie potwierdzono u 45688 osób, z czego 1716 zmarło.

Te ograniczenia nadal obowiązują. ZOBACZ LISTĘ >>>

Prawie trzy i pół tysiąca przypadków w ostatnim tygodniu

Przez tydzień, od piątku do czwartku, ministerstwo informowało łącznie o 3451 przypadkach infekcji. W piątek odnotowano 458 zakażeń, w sobotę – 584, w niedzielę – 443, w poniedziałek – 337, we wtorek – 502, w środę – 512, w czwartek – 615.

Liczba aktywnych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce urósł do 9985. Dzień wcześniej było 9 679 przypadków. Od początku pandemii liczba aktywnych spraw wzrosła do 17 czerwca. Potem zaczęła spadać i tak było przez miesiąc. Od 17 lipca rośnie ponownie.

Codzienne sprawozdanie ministerstwa

Wcześniej w piątek, przed publikacją statystyk zachorowalności i zgonów, ministerstwo opublikowało najnowsze dane w swoim codziennym „raporcie koronawirusa”. To pokazuje że:

– 1778 „łóżek COVID-19” w szpitalach jest zajętych, – 72 respiratory są używane – 97189 osób jest poddanych kwarantannie, – 8 069 osób jest pod nadzorem epidemiologicznym, – 33 987 osób wyzdrowiało

Świergot

Rzecznik MZ: dane o nowych sprawach w najbliższych dniach pozostaną wysokie

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz ocenił, że w najbliższych dniach dane o nowych przypadkach koronawirusa w Polsce pozostaną wysokie.

Powiedział też, że „niestety nadal musimy spodziewać się dużej liczby pozytywnych wyników ze Śląska” – Dane screeningowe w KW Bielszowice na pewno zostaną opublikowane w weekend. Dziś kolejne 300 osób jest badanych z kopalni Silesia i 300 z kopalni Chwałowice – powiedział.

– Ponadto raporty obejmują obecnie dość duży odsetek rodzin górników zgłoszonych w zeszłym tygodniu. Na Mazowszu niestety mamy nowe ogniska z imprez rodzinnych czy szpital. Jednak w Małopolsce nie ma nowych ognisk, w naszych raportach są nadal miejsca pracy – zaznaczył Andrusiewicz.

CORONAVIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RELACJA TVN24.PL >>>

Wiceminister zdrowia: stale analizujemy temat powrotu ograniczeń

W czwartkowym wydaniu „Faktów po Faktach” wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński został zapytany, czy można wrócić do obowiązku noszenia masek ochronnych na ulicach. „Od samego początku mówimy o trzech najważniejszych zasadach” – odpowiedział. Wspomniał o dystansie społecznym, powszechnym dostępie do środków dezynfekujących i wspomnianych maskach.

– Dystans społeczny: półtora, dwa metry, najlepiej używany, gdy tylko jest to możliwe. Tam, gdzie nie jest to możliwe, zakładamy maski. W miejscach pod dachem, gdzie duże grupy ludzi na co dzień nie są ze sobą, trzeba cały czas nosić maskę – tłumaczył.

Wiceminister zdrowia: jeśli eksperci są przekonani, że wrócą do niektórych ograniczeń, to nie poprzestaniemy na tymTVN24

Czy Polacy powinni przygotować się na powrót ograniczeń? – Cały czas analizujemy ten temat. Od samego początku mówiliśmy, zwłaszcza po zniesieniu określonych ograniczeń, że będziemy się temu przyglądać bardzo uważnie – odpowiedział Cieszyński. – Jeśli wśród ekspertów panuje przekonanie, że trzeba wrócić do niektórych z tych ograniczeń, to nie będziemy się z tego wycofywać – dodał.

Główne źródło zdjęć: TVN24

READ  Zatrzymanie Michała Sz. rozpalony Twitter. „Może ktoś powie opozycji, że aresztowanie zarządzi sąd. Sąd, a nie prokuratura, nie policja, nie ministerstwo”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top News

Zatrzymanie Michała Sz. rozpalony Twitter. „Może ktoś powie opozycji, że aresztowanie zarządzi sąd. Sąd, a nie prokuratura, nie policja, nie ministerstwo”

Published

on

By

Zatrzymanie Michała Sz. rozpalony Twitter. „Może ktoś powie opozycji, że aresztowanie zarządzi sąd. Sąd, a nie prokuratura, nie policja, nie ministerstwo”

READ  Zatrzymanie Michała Sz. rozpalony Twitter. „Może ktoś powie opozycji, że aresztowanie zarządzi sąd. Sąd, a nie prokuratura, nie policja, nie ministerstwo”

Continue Reading

Top News

Koronawirus. Zmieniają się zasady noszenia masek

Published

on

By

Koronawirus. Zmieniają się zasady noszenia masek

„Po szerokich konsultacjach ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny w zakresie zakrywania ust i nosa, zdecydowaliśmy się pilnie wprowadzić zmiany w zakresie obowiązku używania masek, hełmów i części garderoby” – powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

W piątek wieczorem (7 sierpnia) w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia niektórych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią.

Wiceminister powiedział, że rozporządzenie, które wejdzie w życie w sobotę, zostało zmienione w stosunku do pierwotnego brzmienia projektu.

„W związku z tym, że obserwujemy coraz częstsze lekceważenie obowiązku zakrywania nosa i ust, co może skutkować nowymi infekcjami, a biorąc pod uwagę opinie lekarzy, którzy nie widzą istotnych przeciwwskazań do noszenia masek, zdecydowaliśmy, że Od soboty obowiązek zakrywania nosa i ust w sklepach, biurach czy transporcie wyłącza wskazania ściśle określone w rozporządzeniu. Poza nimi powszechny jest obowiązek zakrywania twarzy ”- powiedział Cieszyński.

Początkowo planowano wprowadzenie od 1 września 2020 r. Obowiązku okazywania zaświadczenia o niezdolności do zakrywania ust i nosa ze względów zdrowotnych.

Obecnie w ostatecznej wersji rozporządzenia – jak zaznaczył Cieszyński – istnieje zapis zapewniający, że od 8 sierpnia obowiązkowe będzie zakrywanie ust i nosa, jeśli nie maską, to przyłbicą (w tym tylko zakrywający usta i nos) lub część garderoby.

Wyjątki od tej zasady będą obejmowały – jak powiedział wiceminister – m.in. osoby z wszechobecnymi zaburzeniami rozwoju, zaburzeniami psychicznymi, umiarkowaną, ciężką lub głęboką niepełnosprawnością intelektualną, a także osoby, które mają trudności z samodzielnym zakrywaniem lub odkrywaniem ust lub nosa.

W wyniku konsultacji opublikowana regulacja zmieniła się, wśród rozwiązań dotyczących pracy w strefie żółtej i czerwonej, m.in. kina i sale gimnastyczne. Doprecyzowano również rozwiązania dla kościołów.

READ  Zatrzymanie Michała Sz. rozpalony Twitter. „Może ktoś powie opozycji, że aresztowanie zarządzi sąd. Sąd, a nie prokuratura, nie policja, nie ministerstwo”
Continue Reading

Top News

Koronawirus. Łotwa i Estonia wprowadzą kwarantannę dla osób przybywających z Polski

Published

on

By

Koronawirus. Łotwa i Estonia wprowadzą kwarantannę dla osób przybywających z Polski

„Według najnowszych statystyk Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, osoby przybywające z Polski muszą przejść 14-dniową samoizolację” – czytamy w komunikacie ambasady Łotwy na Facebooku.

Koronawirus. Łotwa i Estonia wprowadzają kwarantannę dla osób przybywających z Polski

Estonia podjęła podobną decyzję. „W związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w Polsce osoby podróżujące z Polski do Estonii w dniach 10-16 sierpnia 2020 r. Są zobowiązane do poddania się dwutygodniowej samoizolacji” – informuje ambasada Estonii.

Co tydzień oba kraje bałtyckie publikują listę krajów, w których liczba zakażeń koronawirusem przypada na 100 tys. mieszkańców przekracza 16. Osoby odwiedzające te kraje są zobowiązane do poddania się 14-dniowej kwarantannie.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia zapowiada kontrole policyjne na weselach

Koronawirus. Łotwa i Estonia z ograniczeniami dla Polski. Zamów od 10 sierpnia

Od kilku dni mówi się, że Polska będzie na liście tych krajów. Wszystko za sprawą znacznego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. W miniony piątek wskaźnik dla Polski wyniósł 15,7. W tym momencie wzrosła do 20,9.

Osoby, które chcą podróżować z Polski na Łotwę lub Estonię, mają czas do 10 sierpnia. Nakaz kwarantanny na 14 dni zostanie wystawiony o północy od niedzieli do poniedziałku.

Koronawirus. Łotwa i Estonia z ograniczeniami. Problemy nie tylko w Polsce

Oprócz gości z Polski ograniczenia będą miały zastosowanie do takich krajów europejskich jak: Luksemburg, Rumunia, Hiszpania, Andora, San Marino, Belgia, Bułgaria, Monako, Malta, Szwecja, Czechy, Holandia, Portugalia, Islandia, Szwajcaria , Francji, Chorwacji, Austrii i Cypru.

Sytuacja w Polsce może się zmienić. Następna lista zostanie opublikowana 14 sierpnia. Jeśli wskaźnik infekcji w naszym kraju spadnie poniżej 16, Łotwa i Estonia zniosą nałożone ograniczenia.

Koronawirus w Polsce. Ponad 800 infekcji

Wybuch koronawirusa w Polsce nabiera tempa. W piątek dzienna liczba zgłaszanych infekcji wynosiła 809. Zginęło kolejnych 13 osób. W sumie od początku epidemii w naszym kraju stwierdzono ponad 50 000 zakażeń. W wyniku powikłań zmarło 1787 pacjentów.

Na szczęście rośnie też liczba zarażonych osób, które wygrały walkę z koronawirusem. W ciągu ostatnich 24 godzin przybyło 399 rekonwalescentów. Takich osób jest już 36 tysięcy.

Masz wiadomości? Daj mi znać dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania i informacje!

READ  Zatrzymanie Michała Sz. rozpalony Twitter. „Może ktoś powie opozycji, że aresztowanie zarządzi sąd. Sąd, a nie prokuratura, nie policja, nie ministerstwo”
Continue Reading

Trending