Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Zobacz w wakacje: Centrum Konserwacji Wraków Statków (Tczew)

Zobacz w wakacje: Centrum Konserwacji Wraków Statków (Tczew)

Humanmag

Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie to nowa, otwarta w czerwcu 2016 r., filia Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Arkadiusz Kaczanowski
Piątek, 19 Sierpnia 2016

  • Skomentuj

W nowoczesnym i przestronnym budynku mieszczą się pracownie konserwatorskie, imponujący magazyn studyjny z historycznymi, polskimi jachtami – „Opty”, „Dalą” i „Kumką IV”, zabytkowymi łodziami i zabytkami z wydobytymi wraków statków. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku ma w swojej ofercie aż dziewięć zupełnie różnych oddziałów. W Gdańsku Muzeum tworzą Spichlerze na Ołowiance, Żuraw, Ośrodek Kultury Morskiej oraz statek-muzeum „Sołdek”. Gdyński oddział to statek-muzeum „Dar-Pomorza”, w Helu znajduje się Muzeum Rybołówstwa, a w Kątach Rybackich – Muzeum Zalewu Wiślanego, Centrum Konserwacji Wraków Statków to drugi, obok Muzeum Wisły – tczewski oddział NMM. Tak, jak inne oddziały ten najmłodszy w rodzinie ma odrębny i mocno zaznaczony charakter. To jedno z niewielu miejsc w kraju, gdzie można podejrzeć muzealnych konserwatorów przy pracy nad XV-wiecznymi wrakami, poznać historię polskiego żeglarstwa, dowiedzieć się, jak kiedyś budowano łodzie i statki oraz skorzystać z oferty edukacyjnej.

Projekt "Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie" realizowany jest w ramach Programu "Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego", a wsparcia udzielono z funduszy norweskich i funduszy EOG.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE