Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Osobowość na ekranie

Osobowość na ekranie

Humanmag

Ostatnie lata w światowym kinie, to dobry czas dla twórców filmów biograficznych. Potwierdzeniem niech będzie chociażby lista laureatów Oscarów 2015, na której wyjątkowo dużo obrazów z kategorii „portrety wielkich”. Także w Polsce lada chwila możemy spodziewać się kilku premier biografii wybitnych rodaków.

Agnieszka Dworańczyk
Wtorek, 5 Stycznia 2016

  • Skomentuj

W 2016 roku nadarzy się okazja przybliżenia sobie ważnej postaci polskiego teatru, Tadeusza Kantora. Filmowy portret artysty będzie nosić tytuł „Nigdy już tu nie powrócę”, a wyreżyseruje go Jan Hryniak. UNESCO ogłosiło rok 2015 Rokiem Tadeusza Kantora, powstanie obrazu wpisuje się więc w program wydarzeń popularyzujących wiedzę o artyście i jego twórczości. Grający w filmie główną rolę Borys Szyc, stanął przed wyzwaniem odtworzenia energii nietuzinkowego twórcy teatru „Cricot 2”. Kantor z powodzeniem łączył role reżysera, scenografa, malarza, grafika, twórcy happeningów, aktora we własnych przedstawieniach i teoretyka sztuki. Jedni widzieli w nim geniusza, innym jawił się jako mistyfikator. O tym czy film Hryniaka będzie laurką, czy rzetelną próbą oddania osobowości Kantora pierwsi widzowie przekonają się na jego kwietniowej premierze.

Borys Szyc jako Tadeusz Kantor. fot. Adam Golec
Borys Szyc jako Tadeusz Kantor. fot. Adam Golec

Wielkie nadzieje pokładane są w kinowej produkcji „Ostatnia rodzina” - biografii rodziny Beksińskich, którą reżyseruje Jan P. Matuszyński. Wydana w 2014 roku książka Magdaleny Grzebałkowskiej „Beksińscy. Portret podwójny” zaostrzyła apetyt na filmową opowieść o tej nietuzinkowej rodzinie. O Zdzisławie - znakomitym artyście sztuk wizualnych, Tomaszu - dziennikarzu muzycznym i tłumaczu oraz żyjącej w cieniu ich obu żonie i matce – Zofii. Z opowieści o ich codzienności wyłania się obraz ojca rodziny, który chciałby całkowicie oddać się sztuce, wrażliwego syna, dla którego życie staje się coraz większą udręką oraz kobiety, na którą spada ciężar troszczenia się o obu. Większość z nas pamięta jak kończy się ta historia. W 1998 z powodu choroby umiera Zofia, rok potem Tomasz popełnia samobójstwo, a życie Zdzisława w 2005 roku kończy brutalne morderstwo. Rolę Tomka zagra w filmie Dawid Ogrodnik, któremu na planie towarzyszyć będą m.in. Andrzej Seweryn jako Zdzisław oraz Aleksandra Konieczna, filmowa Zofia. Obraz wejdzie do kin jesienią 2016 roku.

Film „Maria Curie” jest koprodukcją polsko-francusko-niemiecką, tytułową rolę zagra Karolina Gruszka, a za reżyserię odpowiada Marii Noëlle.
Film „Maria Curie” jest koprodukcją polsko-francusko-niemiecką, tytułową rolę zagra Karolina Gruszka, a za reżyserię odpowiada Marii Noëlle.

Jest szansa, że dobrze zrealizowanej filmowej biografii doczeka się w także jedna z najwybitniejszych uczonych na świecie i chyba najbardziej znana Polka - Maria Skłodowska-Curie. Film „Maria Curie” jest koprodukcją polsko-francusko-niemiecką, tytułową rolę zagra Karolina Gruszka, a za reżyserię odpowiada Marii Noëlle. Obraz ma połączyć wierną faktom opowieść o życiu dwukrotnej noblistki z intymnym portretem kobiety, która zdołała odnieść sukces w zdominowanym przez mężczyzn świecie nauki. „Będzie to opowieść o jej smutkach i radościach, chwilach triumfu, jak i porażkach nie tylko w świecie nauki, ale przede wszystkim w jej życiu prywatnym i rodzinnym. To przez ten pryzmat chcemy ukazać nieznaną dotąd twarz naszej bohaterki” – podkreśla producent Mikołaj Pokromski.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE