Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Mamy stolicę kultury!

Mamy stolicę kultury!

Humanmag

Mamy we Wrocławiu Stolicę Kultury, będzie też jej sporo w najbliższym wydaniu magazynu HUMAN. Zdradzamy o czym będziemy pisać w najbliższych tygodniach.

Redakcja
Poniedziałek, 11 Kwietnia 2016

  • Skomentuj

Nie wiem, czy wiedzą Państwo – choć mam nadzieję, że tak – że w tym roku mamy w Polsce Europejską Stolicę Kultury. Jest nią Wrocław, który przez cały 2016 rok Europie i światu będzie prezentował nie tylko życie kulturalne miasta, ale także całego naszego kraju. Jako ESK 2016, Wrocław chce opowiedzieć historię: tę o swojej przeszłości i teraźniejszości, tę o wielokulturowości tego miejsca i życiu wśród różnego rodzaju odmienności.

To niezwykle ważne wydarzenie w kulturalnym kalendarzu na ten rok. Dlatego nie mogliśmy pominąć go w naszym magazynie. Oficjalna inauguracja ESK 2016 odbyła się wprawdzie już w styczniu, ale dziać się będzie wiele jeszcze przez kolejne miesiące. U nas tylko wycinek tegorocznych aktywności Wrocławia.

Rozpoczynamy od wywiadu z Jo Nesbø, który już 23 kwietnia będzie jednym z gości ESK Wrocław 2016. Specjalnie dla nas opowiedział o tym, jak pracuje, czy Harry Hole – główny bohater jego kryminałów – ma w sobie coś ze swojego autora i czy żałuje, że nie kontynuował kariery sportowej. Odpowiedź na ostatnie pytanie zawarta jest w zasadzie już w tytule wywiadu, ale serdecznie zachęcam do jego przeczytania. 

ESK Wrocław 2016 to jednak nie tylko bieżące aktywności. Po wydarzeniu pozostanie także coś na długie dekady. Mówię tu o powstającym w stolicy Dolnego Śląska modelowym osiedlu Nowe Żerniki. Wyjątkowym, bo budowanym nie z myślą o zyskach, a o ludziach, którzy będą tu mieszkali. Tu liczy się społeczny wymiar urbanistyki, troska o środowisko, pokazanie, że można budować taniej, lepiej, a jednocześnie może być to opłacalne. O Nowych Żernikach piszemy w artykule „Osiedle testowe”.

Ten numer poświęcamy także tematom związanym z ekologią. Dlatego szczerze zachęcamy do przesiadania się na rower (szczególnie w mieście – mamy tu coraz więcej ścieżek rowerowych), do przyjrzenia się korzyściom płynącym z budownictwa energooszczędnego, czy nowoczesnej edukacji proekologicznej. Zapraszamy do lektury gdy tylko traficie na nasz magazyn!

Marta Borowska, redaktor naczelna

Wersję cyfrową naszego magazynu pobierzecie stąd.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE