Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Zabawki w kulturach świata: wystawa nie tylko dla najmłodszych

Zabawki w kulturach świata: wystawa nie tylko dla najmłodszych

Humanmag

Zabawki i zabawa towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów. Dzieci od czasów najdawniejszych do zabawy wykorzystywały rozmaite przedmioty. Tak jest również obecnie w społecznościach plemiennych. Można się o tym przekonać oglądając niezwykłą wystawę w Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika w Toruniu. 

Redakcja Humanmag.pl
5 czerwca 2017

  • Skomentuj

Wśród przedmiotów zgromadzonych na wystawie odnajdziemy przykłady zabawek pochodzących z wybranych krajów pozaeuropejskich, takich jak: Afryka, Ameryka Środkowa i Południowa oraz Japonia. Do najciekawszych niewątpliwie należą gliniane figurki zwierząt z Gwinei i z Sudanu, postacie z liści bananowca z Rwandy, z gałązek z Wenezueli, ze skorup orzechów z Brazylii czy przedmioty z puszek i innych materiałów z recyclingu wykonane na Madagaskarze. Kolejną niecodzienną grupę zabawek stanowią zwierzęta wykonane z kolorowej wełny przez mieszkańców stanu Chiapas w Meksyku, szmaciane lalki z Peru, a także współczesne lalki z Japonii.

Na wystawie znalazło się ponad 200 obiektów pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz z kolekcji prywatnych. Zabawkom towarzyszą zdjęcia prezentujące dzieci świata, których autorami są: Elżbieta Dzikowska, Zdzisław Preisner, Artur Anuszewski, Stanisław i Piotr Kasprzykowie.

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika
Wernisaż wystawy: 1 czerwca godz. 17.00
Wystawa czynna: 2 czerwca 2017 – 10 września 2017
Kurator: Magdalena Nierzwicka

Fot. Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się