Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Zabawa z nendo

Zabawa z nendo

Humanmag

Nazwa nendo to gra dźwięków sylab. Dla Okiego Sato zabawa odgrywa istotną rolę w jego projektach. Sam bowiem podkreśla, że chce, aby jego prace niosły ludziom uśmiech.

Redakcja Humanmag.pl
22 września 2015

  • Skomentuj

Nendo to także bezpośrednie nawiązanie do elastyczności, charakteryzującej plastelinopodobne tworzywo. Elastyczności, z jaką Sato i jego zespół podchodzą do kreowanych przez siebie projektów. Pracownia pracuje średnio nad 400-stoma zleceniami jednocześnie, tworząc dla licznych i różnych klientów. Projekty obejmują wzornictwo przemysłowe, meble, grafikę, stolarkę otworową czy architekturę. Przyznany w tym roku – już trzeci w jego karierze – tytuł Projektanta Roku (tym razem nadany Sato przez targi Maison&Objet) pracownia uczciła czterystoma wzorami... słodkich czekoladek.

Urodzony w 1977 roku Oki Sato to założyciel i główny projektant studia nendo. W 2002 r. ukończył prestiżowy Uniwersytet Wasedy w Tokio, gdzie obecnie pracuje jako wykładowca. Jeszcze w tym samym roku założył nendo, trzy lata później jego włoską siedzibę w Mediolanie, w 2012 roku – w Singapurze.

Tworzywem dla Okiego może być bowiem wszystko. Przyznaje on sam, że – w przeciwieństwie do wielu innych, znanych designerów – nie ma swojego ulubionego materiału. „Używam przedmiotów, które są najefektywniejsze w tym co robię. Jeśli przywiązałbym się zbytnio do jednego materiału, mógłbym mieć problem, jeśli na przykład, zapomnę zabrać go ze sobą.” Pragmatyzm, z jakim Oki Sato mówi o swojej pracy towarzyszy umiłowaniu rutyny, którą designer ceni sobie szczególnie w swoim życiu prywatnym. „Lunch jadam w tej samej restauracji serwującej makaron soba, po posiłku udaję się do tej samej kawiarni i zamawiam zawsze tę samą kawę.” Rytuały w życiu pomagają zrównoważyć różnorodność, z jaką Sato ma do czynienia w swojej pracy. To również właśnie ta pozorna monotematyczność prozy życia pozwala Sato dostrzec momenty, jakże ulotne, które stają się inspiracją dla jego prac.

O to bowiem chodzi w idei twórczej nendo – o uchwycenie małych rzeczy, tak niewielkich, że pomijanych przez nas w pędzie codziennego życia. Sato chwyta je od blisko 15-stu lat, robiąc to na tyle dobrze, że w swoim młodym wieku już stał się ikoną międzynarodowego designu. Jego prace oglądać można było w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, Muzem Designu w Londynie czy, ostatnio, w trakcie Tygodnia Designu w Milanie, w ramach retrospektywnej wystawy prac nendo zatytułowanej nendo works 2014-2015. Pracownia ma swoje siedziby w Tokio, Mediolanie i Singapurze, a sam Oki Sato został umieszczony przez magazyn Newsweek na liście „Setki najbardziej szanowanych Japończyków”.

Co jeszcze stworzy kreatywny Japończyk? Czas pokaże – z pewnością będzie to jednak coś zaskakującego i oryginalnego.

Aż czterysta różnych wzorów czekoladek – tak pracownia nendo uczciła wyróżnienie Okiego Sato mianem Designer of the Year. Słodkie smakołyki kusiły szczegółowym wzornictwem i przedstawiały dylemat: zjeść je czy podziwiać?

Fragment to stworzony dla Glas Italia parawan, wykonany z dwóch warstw szkła, tak ze sobą zestawionych, że przeźroczyste powierzchnie sąsiadują z prostokątnymi niewielkimi lusterkami, przepuszczając światło i rzucając wzorzysty cień...

Seven Doors to kolekcja zaprojektowana na 20-lecie japońskiego producenta drzwi Abe Kogyo. Zaskakujące wzornictwo drzwi łączy w jednym produkcie różne funkcje: drzwi, ściany, ramek na zdjęcia czy półek.

AUTOR: ANNA SOŁOMIEWICZ; FOT. KENICHI SONEHARA, AKIHIRO YOSHIDA

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się