Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Wielki uśmiech i serce

Wielki uśmiech i serce

Humanmag

Cel – pomaganie potrzebującym. Skutek uboczny – wspólne spędzanie czasu, radość i duma, że zrobiło się coś fajnego. Główne zasady – bezinteresowność i empatia, chociaż tych często dopiero uczą się najmłodsi wolontariusze.

Redakcja Humanmag.pl
3 lutego 2017

  • Skomentuj

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 17 w Kaliszu włączyli się już kolejny raz w organizację „Wigilii na kaliskim Rynku”, przygotowując fantazyjne anioły, które licytowano podczas świątecznej aukcji. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na pomoc chorym dzieciom. Młodzi wolontariusze ze Szkoły Podstawowej im. gen. Józefa Bema w Starym Mieście brali udział w akcji Pogotowie Świętego Mikołaja organizowanej przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Starym Mieście. Uczniowie wraz z członkami Samorządu Uczniowskiego zachęcali do zbiórki artykułów szkolnych, słodyczy, zabawek oraz produktów spożywczych na rzecz rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej z terenu Gminy Stare Miasto. Z kolei dary zebrane przez dzieci ze Szkolnego Klubu Wielkoducha w Komornikach przekazano do Wielkopolskiego Banku Żywności. Udało im się zebrać ponad 70 kg żywności!

Facebookowy profil małych wolontariuszy w Wielkopolski tętni życiem, jest aktualizowany niemal codziennie, bo każdego dnia dzieci mają coś dobrego na swoim koncie. Obecnie w programie uczestniczy 35 szkół podstawowych z Wielkopolski, w których działają Szkolne Kluby Wielkoducha. Na co dzień blisko 700 uczniów i uczennic pomaga w nich osobom potrzebującym. Na razie Wielkopolska, ale plany są znacznie szersze, bo... pomaganie jest zaraźliwe.

Wolontariat w raportach i badaniach

Niewiele jest raportów i badań na temat wolontariatu w ogóle, nie wspominając już o dziecięcym, bo ten ostatni zawsze był nieco kontrowersyjny. Dzieci przecież powinny się przede wszystkim bawić i uczyć, a dopiero potem angażować się w działalność charytatywną. Ale młodzi wolontariusze skupieni wokół wielkopolskiego Stowarzyszenia CREO wiedzą, że można wszystko robić jednocześnie: pomagać, ciekawie spędzać czas i zdobywać nowe doświadczenia.

Okazuje się, że im młodsi wolontariusze, tym bardziej chcą zajmować się działalnością na rzecz innych. Zgodnie z najnowszym raportem GUS, w I kwartale 2016 r. 8,5% osób w wieku 15 lat i więcej angażowało się w wolontariat w różnego typu organizacjach i instytucjach. Po przeliczeniu, łączną pracę tych osób w skali roku można przyrównać do czasu pracy 152,6 tys. pełnoetatowych pracowników! Aktywność wolontariuszy koncentrowała się najczęściej w stowarzyszeniach, podobnych organizacjach społecznych oraz fundacjach, a w drugiej kolejności w kościołach, wspólnotach i organizacjach religijnych.

Mali wolontariusze i ich maskotki - Wielkoduchy. fot. Materiały Stowarzyszenia Creo

Poziom zaangażowania w wolontariat - nazywany inaczej pracą społeczną - był też zależny od wieku wolontariuszy. Podobny poziom aktywności cechował osoby w wieku od 15 do 24 lat (9,5%), a następnie – w wieku 25-44 lata (9,3%). Najniższy odsetek wolontariuszy wystąpił wśród osób, które ukończyły 65 lat (6,6%).

Zdaniem prezesa Stowarzyszenia CREO Ryszarda Michalskiego, to właśnie w szkole podstawowej kształtują się zainteresowania uczniów oraz ich zaangażowanie społeczne, które przełoży się później – a w każdym razie w większości przypadków - na postawę dobrego i wrażliwego człowieka gotowego pomagać innej osobie. Poprzez wolontariat dzieci uczą się współpracy, odpowiedzialności i systematyczności. Zdobywają nowe umiejętności oraz bezcenne doświadczenia, które w przyszłości pomogą im w kolejnych etapach edukacji oraz w pracy zawodowej. Od samego początku realizacji programu nie mieliśmy żadnych problemów z rekrutacją, szkoły bardzo chętnie przystępują do współpracy z nami - mówi Ryszard Michalski. - Dotychczas ta grupa wiekowa (tj. dzieci ze szkół podstawowych) rzadko była angażowana w działania społeczne, bo zarówno szkoły, nauczyciele jak i lokalne organizacje nie miały wiedzy czy pomysłu w jaki sposób angażować dzieci w wolontariat. Wiedzieliśmy, że w tej grupie jest ogromny potencjał, trzeba było tylko znaleźć sposób w jaki sposób można dzieci do wolontariatu przekonać. Pomogły w tym nam ciekawe zajęcia w szkołach oraz stworzona postać Wielkoducha, którą dzieciaki pokochały od samego początku projektu i zaczęły się z nią utożsamiać. Dziś same są już Wielkoduchami i nadal pomagają innym bo wiedzą że jest to ważne i potrzebne.

 

Kim są Wielkoduchy?

Wielkoduchy to stworzony przez Stowarzyszenie CREO program edukacyjny zakładający rozwijanie wolontariatu w szkołach podstawowych. Obecnie w programie uczestniczy 35 szkół podstawowych z Wielkopolski, w których działają Szkolne Kluby Wielkoducha. A jak to się zaczęło? Inicjatorzy akcji uznali, że dzieci w podstawówkach zbyt mało czasu spędzają aktywnie. Szczególnie pod kątem aktywności społecznej, która może procentować w przyszłości. W szkołach zaczęto więc tworzyć Szkolne Kluby Wielkoducha, w których uczniowie, pod kierunkiem przeszkolonych przez Creo nauczycieli oraz animatorów uczą się zasad działania wolontariatu i przeprowadzają wspólne akcje na rzecz innych organizacji pozarządowych lub instytucji społecznych. Program skierowany jest do dzieci w wieku od 6 do 13 lat. W każdym Szkolnym Klubie Wielkoducha działa średnio ok. 20 uczniów, choć zdarzają się również Kluby, w których Wielkoduchów chętnych do działania jest o wiele więcej. Inicjatorzy postawili sobie ambitny plan aby Wielkoduchy działały możliwie wszędzie,  dlatego nie ograniczają się do zakładania Szkolnych Klubów Wolontariatu w dużych miastach takich jak: Poznań, Konin, Piła, Ostrów Wielkopolski. Wielkoduchy działają również w mniejszych miejscowościach takich jak Szamotuły, Lotyń czy Mosina ale też na terenach wiejskich np. w Mchach, Siedlisku czy Zalesiu. Stawiają na równy rozwój szans, dlatego działają w każdej szkole, która zgłosi chęć założenia we własnych murach Szkolnego Klubu Wielkoducha.

Pierwsza pomoc i warsztaty artystyczne

Nauczyciele przechodzą początkowe szkolenie przygotowujące do pełnienia roli opiekuna, a później, przez cały rok szkolny mają zapewnioną asystę animatorów wolontariatu, którzy pomagają w działaniach wolontariackich  i prowadzą niektóre ze spotkań. Zanim wolontariusz włączy się w konkretną akcję na rzecz potrzebujących, bierze udział w różnego rodzaju warsztatach. Np. uczy się gospodarowania żywnością, co przygotowuje go do późniejszego udziału w zbiórkach żywności. Ma zajęcia z udzielania pierwszej pomocy – umiejętności, która może okazać się przydatna w każdym momencie życia. Na warsztatach kreatywnych poznaje różne techniki artystyczne – to jak najbardziej przydaje się podczas rozmaitych akcji charytatywnych, chociażby do szycia maskotek na aukcje. Niezwykle ważne są też warsztaty na temat starości, pozwalające przybliżyć dzieciom problemy seniorów, a także niepełnosprawności. Dzieci dowiadują się czym jest niepełnosprawność, jakie są jej rodzaje oraz w jaki sposób można pomagać osobom z różnymi niepełnosprawnościami. Ponadto podczas zajęć dzieci mają możliwość wczuć się w rolę osób z niepełnosprawnościami, siadając na wózku inwalidzkim i pokonując slalomem postawione pachołki. Dzięki takiej aktywności dzieci na własnej skórze odczuwają ograniczenia, z jakimi na co dzień stykają się osoby z niepełnosprawnościami, co pozwoli im w przyszłości uwzględniać tę wiedzę w wolontariacie.

W ramach programu dzieci wykonują maskotki, które są licytowane na aukcjach internetowych. fot. Materiały Stowarzyszenia Creo

Dzieciaki mają na swoim koncie już niejedną akcję, dzięki której udało się komuś pomóc albo przynajmniej... poprawić mu humor.  Program Wielkoduchy obfituje w wiele wzruszających momentów, w szczególności jeżeli to dotyczy inicjatyw międzypokoleniowych. Miałem przykładowo przyjemność obserwować jak dzieci jadą do Domu Pomocy Społecznej i wystawiają tam przedstawienie. Było to ogromne przeżycie zarówno dla najmłodszych jak i starszych, których bardzo wzruszała ta spontaniczność, otwartość i szczerość dzieci - mówi Ryszard Michalski. - Często dzieci swoją energią i pasją do pomagania zarażają też swoje rodziny i znajomych pokazując tym samym, że wolontariat nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Tak było przykładowo w Iwnie, gdzie dzieci zainicjowały wysprzątanie lokalnego parku, w co zaangażowało się kilkadziesiąt osób, w tym wielu dorosłych.


Niesamowite emocje towarzyszą też obecnie realizowanej akcji podczas której dzieci mają okazję samodzielnie wykonać maskotki Wielkoducha, które wystawiane są na aukcje na serwisie charytatywni.allegro.pl. W ramach akcji każdy z małych wolontariuszy ma za zadanie własnoręcznie wykonać jedną maskotkę Wielkoducha. Następnie maskotki zostają wystawiane na aukcje charytatywne a uzyskany z nich dochód zostanie przeznaczony na zakup materiałów i narzędzi dydaktycznych dla niewidomych dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla dzieci Niewidomych w Owińskach. Wśród zakupionych materiałów mogą być przykładowo maszyny czy kalkulatory brailowskie oraz powiększalniki - wszystko zależy jednak od ilości zebranych funduszy, czyli tego ile maskotek znajdzie swój nowy dom. Co ważne każda z maskotek ma nadane własne imię przez dziecko, które jest wpisywane na specjalnym akcie urodzenia maskotki Wielkoducha i opatrzone stosownym hologramem. Każda z maskotek jest zatem niepowtarzalna i wyjątkowa.

Jesteśmy ogromnie dumni z tego, że stworzyliśmy bardzo wartościowy i atrakcyjny program edukacyjny rozwijający wolontariat w szkołach podstawowych. Oczywiście cały czas go doskonalimy, zarówno pod względem merytorycznym i organizacyjnym. Cieszy nas fakt, ze kolejne szkoły chcą się przyłączyć do programu. Jedynym problemem z jakim się borykamy jest skromny budżet, który mocno ogranicza skalę naszych działań. Dlatego bardzo intensywnie poszukujemy sponsorów, którzy pomogliby nam rozwinąć działania na kolejne placówki i wprowadzić kolejne innowacje do naszego programu nad którymi intensywnie pracujemy - dodaje Ryszard Michalski.

 

WIELKODUCHY - program rozwoju wolontariatu w szkołach podstawowych wsparty został z funduszy EOG.

fot. otwierająca: Shutterstock

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się