Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Wędrówka drzew

Wędrówka drzew

Humanmag

Czy drzewa mogą wędrować? Okazuje się, że tak. Dwa z nich: jesion i brzoza od sierpnia z sukcesem przemieszczają się po ulicach Starego Polesia w Łodzi.

Redakcja Humanmag.pl
22 września 2015

  • Skomentuj

„Wędrujące drzewa” to nazwa akcji ekologiczno-edukacyjnej, której głównym zadaniem jest pokazanie, że na ulicach Starego Polesia jest miejsce dla drzew. To także próba zmiany podejścia władz miasta Łodzi do wprowadzania w tą historyczną, niesamowitą pod względem architektonicznym przestrzeń elementów zieleni. Póki co, nawet na modernizowanych i odnawianych na Starym Polesiu ulicach wciąż nie można nawet marzyć o drzewach. Dlatego projekt „Wędrujące drzewa” ma również zaktywizować mieszkańców tej dzielnicy do tego, aby zaczęli walczyć o „zielone”. Organizatorzy akcji wierzą, że więcej zieleni to najlepszy sposób na stworzenie przyjaznego miejsca do życia, na poprawę jakości powietrza, ograniczenie hałasu komunikacyjnego i poprawę estetyki osiedla. 

Tak wyglądały drzewa ustawione przy ul. Legionów.

Wędrujące drzewa wzbudzały spore zainteresowanie mieszkańców. Można było nie tylko oglądać, ale również podlewać, dotykać, wąchać.

W ramach akcji w dwóch ogromnych donicach zasadzono drzewa: jesion i brzozę. Obok nich lawenda i inne pachnące rośliny i zioła. Donice nie są zwyczajne - zostały fantastycznie ozdobione przez dwie artystki: Marię Apoleikę i Natalię Hołub. Obie wierzą, że w siłę i wagę zieleni w otoczeniu i że Stare Polesie zasługuje na więcej drzew. Natalia Hołub namalowała oryginalne wzory z motywami roślinnymi, Marta Apoleika skupiła się na scenkach ilustrujących życie łodzian mieszkających na Starym Polesiu. Akcja od pierwszego dnia ustawienia drzew, a było to 26 sierpnia na ulicy Legionów, cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Z drzewami fotografowano się, dzieci przyglądały się fantastycznym rysunkom artystek, a niektórzy sprawdzali, czy drzewa aby są prawdziwe. Marta Karbowiak, pomysłodawczyni projektu „Wędrujące drzewa” na facebookowym profilu poświęconym akcji pisze: Mamy nadzieję, że "Wędrujące drzewa" rozbudzą apetyt mieszkańców na więcej - i że zieleń zacznie w końcu zwyciężać z betonem!

Artystki Maria Apoleika i Natalia Hołub dekorują donice, w których drzewa wędrują po Starym Polesiu.

Natalia Hołub podczas pracy.

Drzewa będą wędrować jeszcze do końca listopada. Łącznie zmienią swoją lokalizację pięciokrotnie. Cel jest jeden: mieszkańcy różnych zakątków Starego Polesia muszą zobaczyć, jak wielką zmianę może przynieść na ich ulicach choćby odrobina zieleni.

Akcja nasadzania rozpoczęta przy ul. Legionów na Starym Polesiu.
REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się