Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Warszawskie historie

Warszawskie historie

Humanmag

Od maja ruszyło odnowione Muzeum Warszawy przy Starym Rynku. W jego wnętrzach przekonacie się, jak zmieniało się miasto przez wieki i jak żyli jego mieszkańcy. Warto się wybrać!

Redakcja Humanmag.pl
9 czerwca 2017

  • Skomentuj

Muzeum Warszawy powstało w 1936 roku. Jego siedzibę stanowi dziś jedenaście zabytkowych kamienic przy Rynku Starego Miasta, wpisanych od 1980 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Muzeum Warszawy to także 9 oddziałów, w tym Muzeum Warszawskiej Pragi, Centrum Interpretacji Zabytku i Muzeum Drukarstwa. Wszystkie te miejsca to centra, w których aktywnie i twórczo kultywuje się i rozwija miłość do stolicy.

Muzeum gromadzi, przechowuje, opracowuje i udostępnia zbiory związane z Warszawą. Od 2014 r. trwał projekt OdNowa, w ramach którego zmodernizowano siedzibę przy Starym Rynku, tak by była ona jeszcze bardziej atrakcyjna i ciekawa dla tych, którzy chcą poznać historię stolicy. Powstała też nowa wystawa główna - a to wszystko w pełnej krasie zobaczymy w maju 2017 roku. Podczas tegorocznej majówki Muzeum ponownie otworzy swoje podwoje w pełni dla zwiedzających.
Obrazy, grafiki oraz cenne srebra poddano konserwacji i digitalizacji – teraz można mieć pewność, że ocaleją dla potomnych. Bardzo pieczołowicie zrekonstruowano kolorystykę kamienic z okresu odbudowy Starego Miasta, którą odtworzono na podstawie wnikliwej analizy badań odkrywkowych i laboratoryjnych. Dziś więc kamienice wyglądają tak jak w 1953 roku, chwilę po zakończonej odbudowie starówki.

Obecnie Muzeum zajmuje kamienice przy północnej stronie Rynku wytyczonego około 1300 roku. Gotyckie budowle zaczęły tu powstawać od połowy XV wieku. Pożar miasta w 1607 roku dostarczył impulsu do kolejnej przebudowy, która nadała kamienicom kształt zbliżony do obecnego. Mieszkali tu przedstawiciele najmożniejszych rodów, rajcy, wójtowie i burmistrze Starej Warszawy. W XIX wieku gospodarcze, kulturalne i administracyjne centrum Warszawy przeniosło się poza mury Starego Miasta, które zaczęło ulegać degradacji. W latach 1937–1938 władze miasta zakupiły kamienice dla Muzeum Dawnej Warszawy, nowego oddziału Muzeum Narodowego. Po II wojnie światowej kamienice odbudowano, by stworzyć w nich muzeum – pierwsza stała wystawa powstała tu w 1955 roku.
Ci, którzy odwiedzą odnowione Muzeum, będą mogli zobaczyć np. poddane konserwacji, ocalone ze zniszczeń wojennych, polichromowane drewniane stropy znajdujące się na pierwszym i drugim piętrze kamienicy przy Rynku Starego Miasta 34. Dwa z nich pochodzą z około 1620 roku, trzeci z około 1730 roku. To niezwykła gratka dla wielbicieli domowego wzornictwa sprzed wieków.

Warto zajrzeć też na stronę muzeum www.muzeumwarszawy.pl, gdzie codziennie pojawiają się informacje o tym, co się dzieje w poszczególnych oddziałach. A dzieje się bardzo dużo – wykłady, warsztaty, wystawy, akcje plenerowe – to wszystko dla tych, którzy chcą zanurzyć się w historie i teraźniejszość miasta. Swoje zajęcia znajdą tam zarówno najmłodsi, jak i starsi. 

Rewitalizacja i rewaloryzacja 11 zabytkowych kamienic na Rynku Starego Miasta w Warszawie były współfinansowane ze środków EOG

FOT. mat. prasowe Muzeum Warszawy 

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się