Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Walczyć o prawa człowieka. Filmem!

Walczyć o prawa człowieka. Filmem!

Humanmag

4 grudnia startuje w Warszawie festiwal Watch Docs. Po raz piętnasty w stolicy będziemy mogli oglądać najważniejsze filmy dokumentalne poświęcone prawom człowieka. Czeka nas ponad sześćdziesiąt pokazów, które odbędą się w siedmiu sekcjach.

Redakcja Humanmag.pl
30 listopada 2015

  • Skomentuj

Tegoroczna edycja Festiwalu potrwa do 10 grudnia. Watch Docs  to obecnie jedna z dwóch największych na świecie tego typu imprez filmowych. Jest również najstarszym festiwalem filmów dokumentalnych organizowanym w Warszawie – pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2001 roku. W tym roku w pięciu miejscach festiwalowych (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, kino Muranów, Kino Iluzjon, Kino Antropos, Cafe Kulturalna) będzie można oglądać i dyskutować o kilkudziesięciu filmach, które zaangażowanie w walkę o prawa jednostki łączą z artystyczną ekspresją.

Bilety wstępu na wszystkie pokazy w ramach 15. Międzynarodowego festiwalu filmowego Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie są bezpłatne.

Pełny program i szczegóły na temat filmów na stronie http://www.watchdocs.pl/.

Plakat Watch Docs 2015.

Siedem sekcji – co nas czeka?

Wśród sekcji stałych jak co roku znalazł się dział „Chcę zobaczyć”, czyli przegląd najważniejszych wydarzeń zajmujących obrońców praw człowieka w ostatnim roku. Wśród podejmowanych problemów pojawiły się wątki przemocy wobec kobiet i cyberprzemocy, funkcjonowania opresyjnych reżimów oraz historia Michaiła Chodorkowskiego, krytyka Kremla ułaskawionego w 2013 r. Filmy w tej sekcji to także spojrzenie w w najdalsze zakątki świata, m.in. opowieść o fińsko-ugandyjskiej organizacji wspierającej kobiety oskarżone o propagowanie homoseksualizmu, obraz Afganistanu w ogniu wojny czy dokument o życiu i pracy w pół-więziennym reżimie w indyjskich fabrykach odzieżowych.

„Dyskretny urok propagandy” tym razem poświęcony w całości będzie twórczości Jima Finna. urodzony w 1968 roku nowojorski filmowiec eksperymentalny, od lat tworzący obrazy, które wymykają się wszelkim klasyfikacjom.

Kadr z filmu

Najciekawsze propozycje rodzimego społecznego kina dokumentalnego zobaczymy w sekcji „Nowe filmy polskie”. To filmy naszych twórców, choć akcja większości z nich wykracza poza granice Polski. Poznamy tu losy romskiej, niesłyszącej dziewczynki marzącej o zrobieniu kariery jako gwiazda Bollywood, zobaczymy kręconą przez 14 lat historię Julii dorastającej na podmoskiewskim wysypisku śmieci czy opowieść o pakistańskiej chrześcijance oskarżonej o bluźnierstwo. Jeden z pokazów będzie filmowym portretem Adama Michnika pokazanego z perspektywy archiwów bezpieki i oczami współpracowników.

Odrobinę krótsze formy, ale równie inspirujące w swojej treści, zobaczymy w selekcji „Na krótko”. Autorzy ukazują zarówno przypadki łamania praw człowieka jak i współczesne problemy społeczne, czy portretują obywatelskie protesty i nieposłuszeństwo.

Czeka nas też retrospektywa twórczości Nicka Broomfielda, dokumentalisty tworzącego w nurcie direct cinema.

Kadr z filmu

Gorący temat uchodźców będzie motywem przewodnim dokumentów pokazywanych w sekcji „Wielka ucieczka”. Jednak tematem nie będzie tylko obecny kryzys uchodźczo-migracyjny, ale także zapomniane historie uchodźców ostatniej dekady XX wieku.

Ostatnia sekcja „W dobrej formie” to prezentacja różnorodności artystycznej europejskiej dokumentalistyki.

- Twórcy współczesnego europejskiego dokumentu już dawno przestali udawać, że „po prostu” rejestrują rzeczywistość. Tematy tradycyjnie uznawane za jego domenę zostały w ostatnich latach wzbogacone o nowe obszary zainteresowań. Współczesny dokument interesuje się nie tylko przeszłością i śmiało wkracza na tereny zarezerwowane dotąd dla fabuły, animacji czy nawet fantastyki – mówi Konrad Wirkowski, dyrektor programowy Festiwalu WATCH DOCS.

Filmy konkursowe i objazd

W trakcie festiwalu odbywa się też konkurs o nagrodę WATCH DOCS. W jego ramach zobaczymy piętnaście wybitnych dokumentów dotyczących szeroko pojętych praw człowieka. Wśród poruszanych wątków nie zabraknie najżywiej dyskutowanych w ostatnich miesiącach tematów multikulturalizmu i uchodźstwa, a ponadto przewidziane są projekcje filmów, których tematy dotyczą aktywizmu, obywatelskiej niezgody i pragnienia niesienia pomocy. Bohaterowie konkursowych filmów stawiają czoła niewydolnym instytucjom i państwom, które pozostawiają ich samym sobie.

Kadr z filmu

WATCH DOCS to wspólne przedsięwzięcie polskiej organizacji obrony praw człowieka – Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Społecznego Instytutu Filmowego. Wybrane festiwalowe filmy można też będzie zobaczyć w Internecie, a po zakończeniu festiwalu w Warszawie – w ramach Objazdowego Festiwalu WATCH DOCS, który w 2016 roku odwiedzi 40 polskich miast.

Festiwal WatchDocs 2015 jest współfinansowany
z Funduszy norweskich i EOG.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się