Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Uwaga na rośliny inwazyjne!

Uwaga na rośliny inwazyjne!

Humanmag

Roślina czy zwierzę, by zostać uznane za gatunek inwazyjny, muszą spełnić dwa warunki: pochodzić z innego regionu świata oraz efektywnie namnażać się w nowym miejscu, zwiększając szybko zasięg występowania.

Redakcja Humanmag.pl
16 sierpnia 2016

  • Skomentuj

F1000026-1.JPG

Roślina czy zwierzę, by zostać uznane za gatunek inwazyjny, muszą spełnić dwa warunki: pochodzić z innego regionu świata oraz efektywnie namnażać się w nowym miejscu, zwiększając szybko zasięg występowania. Są to gatunki, które zostały przywiezione przez człowieka w dane miejsce w konkretnym celu: jako uprawa, ozdoba, lub w sposób niezamierzony, np. z wodami balastowymi statków. Bardzo znaczącym źródłem inwazji są także ogrody. Sadzimy różne piękne rośliny, nie sprawdzając ich inwazyjności, nieodpowiedzialnie wyrzucamy za płot ich resztki czy nasiona. Trzeba wiedzieć, że wiele roślin inwazyjnych ma zdolność wzrostu z kawałka łodygi lub korzenia, co daje im przewagę nad innymi. Wyrzucenie ich za płot prowadzi do rozwoju nowych roślin, niekontrolowanych przez nikogo – wówczas zaczyna się inwazja, tj. zajmowanie nowych terytoriów. Listę najbardziej niebezpiecznych gatunków oraz wskazówki, jak ograniczać ryzyko inwazji, można pobrać ze strony Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (www.gkdpo.gdos.gov.pl). Komisja Europejska szacuje, że koszty związane z obecnością gatunków inwazyjnych roślin i zwierząt w Europie sięgają co najmniej 12 mld euro rocznie. Inwazje biologiczne są uznawane za jedno z najważniejszych zagrożeń różnorodności biologicznej na świecie. Dlatego bardzo ważne jest prowadzenie działań prewencyjnych. Na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego realizuje się je poprzez informowanie społeczeństwa oraz współpracę i pomoc w zwalczaniu gatunków inwazyjnych w momencie ich wkraczania na tereny cenne przyrodniczo. Działania te polegają na ręcznym wyrywaniu, wykopywaniu osobników roślin inwazyjnych. Są to bardzo skuteczne i stosunkowo tanie prace ze względu na mały zakres przestrzenny.

- URSZULA BIEREŻNOJ-BAZILLE, KIEROWNIK DZIAŁU OPINII I UZGODNIEŃ ŚRODOWISKOWYCH BIEBRZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się