Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Rodzice są coraz bardziej świadomi i aktywni

Rodzice są coraz bardziej świadomi i aktywni

Humanmag

Wymiar czasu, jaki rodzice spędzają z dziećmi oraz świadomość wagi tego czasu dla rozwoju dzieci jest na pewno wyższa niż jeszcze kilka lat temu - twierdzi - Urszula Zimoląg, koordynatorka projektów w Fundacji Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego.

Redakcja Humanmag.pl
11 sierpnia 2016

  • Skomentuj

Wymiar czasu, jaki rodzice spędzają z dziećmi oraz świadomość wagi tego czasu dla rozwoju dzieci jest na pewno wyższa niż jeszcze kilka lat temu. Dla współczesnych rodziców coraz ważniejsza jest wspólna zabawa z dzieckiem. Zwiększa się również udział ojców w wychowanie i rozwój dziecka. Badanie „Ojcowie i dzieci” przeprowadzone w grupie ojców w większości pracujących na pełny etat wykazało, że ponad 40% ojców spędza z dzieckiem dziennie do 3 godzin. Niewiele mniej – 35% ojców zadeklarowało, że jest do dyspozycji dzieci od 4 do 8 godzin dziennie. Z badania wynika, że najczęstszym sposobem spędzania czasu jest zabawa zabawkami, klockami – taką odpowiedź wskazało 82% ojców. Gdy ojcowie spędzają czas z dziećmi, zazwyczaj skupiają się na zabawach ruchowych, grze w piłkę (46% ojców), zabawach na placu zabaw (68% ojców), majsterkowaniu (54% ojców). Warto też zwrócić uwagę na motywację ojców, którzy podkreślają, że czują radość i dumę spędzając czas z dziećmi oraz uważają (80%), że zarówno mamy, jak i ojcowie mają odpowiednie podejście do zajmowania się małym dzieckiem. W badaniu potrzeb rodzin i dzieci w gminie Piaseczno w 2015 roku na pytanie o wspólne spędzanie czasu padały podobne odpowiedzi: rodziny najczęściej aktywnie spędzają czas – podczas spacerów, na placu zabaw, uprawianiu sportu, wycieczkach rowerowych (84%). Oba badania wykazały także, że rodzice szukają miejsc i wydarzeń, w których mogliby uczestniczyć wspólnie z dziećmi, a także że chcieliby włączać się w ich tworzenie oraz dzięki nim zwiększać swoje kompetencje rodzicielskie.

- Urszula Zimoląg, koordynatorka projektów w Fundacji Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się