Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato

Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato

Humanmag

Śpiew, stanowiąc najlepszą stymulację dla niezwykle szybko rozwijającego się mózgu dziecka, daje poczucie bezpieczeństwa, ciepła i bliskości rodziców. To także możliwość i szansa na rozpoczęcie pierwszej edukacji muzycznej. Świetnie zdaje sobie z tego sprawę Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, które od 2010 roku prowadzi akcję społeczną „Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato”.

Redakcja Humanmag.pl
13 czerwca 2017

  • Skomentuj

Marzeniem organizatorów akcji jest, by dla rodziców i opiekunów śpiewanie stało się naturalnym i pożądanym elementem życia i wychowania. Spotykają się zatem z rodzicami, dziadkami, nauczycielami, aby wspólnie śpiewać. Istotnym celem akcji „Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato” jest także zwrócenie uwagi na wartości moralno-społeczne, takie jak budowanie mocnych więzi pomiędzy dzieckiem i rodzicem oraz ochrona dziecka przed zagrożeniami kultury masowej.

Do tej pory zajęcia odbyły się już w ponad siedemdziesięciu placówkach takich jak m.in. szkoły rodzenia, żłobki, biblioteki, szpitale, centra przyjazne dzieciom czy przedszkola na terenie Wrocławia i okolicach. Od początku akcji odbywa się średnio 40 zajęć w miesiącu. W tym czasie projekt dotarł do około dwudziestu tysięcy osób.

Co otrzymują uczestnicy spotkań dla rodziców i opiekunów maluchów? To, jak mówią organizatorzy akcji „Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato”, bezcenne narzędzie do codziennego przekazywania czułości, miłości i troski, jakim są piękne melodie. Dzięki dorosłym śpiew dociera do maluchów od momentu poczęcia, poprzez okresy noworodka i niemowlaka do przedszkolaka.
Zapisy na zajęcia w ramach akcji prowadzone są przez cały rok 2017.

- Węgierski kompozytor Zoltán Kodály mówił, że „najlepiej rozpocząć naukę śpiewu dziewięć miesięcy przed narodzeniem matki”. Kiedy kobieta jest w 6. miesiącu ciąży, dziecko, które nosi pod sercem, zaczyna otwierać oczy i reagować na światło. Na dokładniejsze poznanie otoczenia musi jednak poczekać. Ale już po 20. tygodniu ciąży słyszy. Z czasem zaczyna rozpoznawać głos mamy i inne dźwięki – szczekanie psa, sygnał karetki pogotowia, a także muzykę. Człowiek zatem najpierw słyszy świat zewnętrzny, a dopiero potem może go zobaczyć - mówi Andrzej Kosendiak, Dyrektor Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. - Tak jak uczymy dzieci mówić, uczmy je śpiewać. Nie musimy być aktorami ani filologami, żeby mówić, tak samo nie musimy być muzykami, żeby śpiewać. Kołysanki, piosenki dziecięce, ludowe, przeboje pop, kolędy śpiewajmy dla dzieci i z dziećmi, tak jak umiemy – dla przyjemności.

Fot. Sławek Przerwa

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się