Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Pomocnik wakacyjny: Muzeum Pana Tadeusza

Pomocnik wakacyjny: Muzeum Pana Tadeusza

Humanmag

Większość z nas zna „Pana Tadeusza” jedynie jako lekturę szkolną. A za epopeją narodową stoi cała mitologia i bogata historia nierozerwalnie związana z dziejami Polski.

Redakcja Humanmag.pl
1 sierpnia 2016

  • Skomentuj

Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu to miejsce, w którym znaleziono wspólny głos historii i współczesności. Muzeum tłumaczy romantyczne tradycje na język zrozumiały współczesnym, pokazując jak to co działo się dwieście lat temu wpływa i rezonuje w dniu dzisiejszym. W zasobach Muzeum znajdują się rękopisy „Pana Tadeusza” – a także bogate zbiory pokazujące jego wpływ na polską kulturę. Zgromadzono tu dokumenty przeszłości oraz historie ludzi, którzy wpływali na refleksję o naturze polskości. Władysław Bartoszewski i Jana Nowak-Jeziorański przekazali swoje zbiory Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich, i na bazie tych dokumentów powstała wystawa pokazująca ich wkład w odzyskanie przez Polskę wolności - tytuł mówi sam za siebie: „Misja: Polska”. Na 1500 mkw powierzchni, w osiemnastu salach zgromadzono dwieście eksponatów, zainstalowano ponad sto gier, instalacji i prezentacji multimedialnych. Muzeum otwiera się na publiczność również dzięki wystawom czasowym oraz bogatej ofercie kulturalnej w postaci spotkań autorskich i warsztatów edukacyjnych. Tu literatura żyje. Przekonajcie się!

Muzeum Pana Tadeusza. / fot. Siloy – fotopolska.eu - CC BY-SA 3.0

Projekt uruchomienia Muzeum Pana Tadeusza dofinansowany został z funduszu norweskiego i funduszy EOG.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się