Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Podlasie – tego nie możesz przegapić!

Podlasie – tego nie możesz przegapić!

Humanmag

Podlasie słynie z pięknych pejzaży, regionalnej kuchni i nieskażonej przyrody. Jednak miłośnicy zabytków też nie powinni czuć się zawiedzeni, goszcząc w tych stronach.

Redakcja Humanmag.pl
22 września 2015

  • Skomentuj

Białowieża

To bez dwóch zdań największy magnes turystyczny Podlasia, który ściąga tu nie tylko gości z najbardziej odległych zakątków Polski, ale też z całego świata. Bijące naturalnym rytmem serce Puszczy Białowieskiej. Ale Białowieża to nie tylko żubry i liczące już kilkaset kilometrów szlaki przyrodnicze, ale także ciekawa architektura. Szczególną uwagę zwraca prawosławna cerkiew parafialna pw. św. Mikołaja Cudotwórcy z 1895 roku z unikatowym ikonostasem z kolorowej majoliki – to jedyny tego typu zabytek w Polsce. W skrytej za wiekowymi lipami budowli, wzniesionej z charakterystycznej czerwonej cegły, niegdyś gościli rosyjscy carowie, którzy przybywali do Białowieży, by przemierzać puszczańskie ostępy w poszukiwaniu dzikiego zwierza. Obecnie nadgryziona zębem czasu cerkiew przechodzi gruntowną renowację.

Tykocin

Niewielkie, senne miasteczko skryte w Kotlinie Biebrzańskiej. Niegdyś wielokrotnie odwiedzali je królowie i książęta polscy, szczególnie ukochał je Zygmunt August, który przechowywał tu słynne arrasy i osobistą bibliotekę. Obecnie nastrojowe, brukowane uliczki wzdłuż i wszerz przemierzają turyści, złaknieni spokoju i… niezwykłych widoków, bowiem Tykocin sprawia wrażenie, jakby czas stanął tu w miejscu – wskazówki zegara zastygły w XVII wieku i od tego momentu ani chcą drgnąć. Barokowy kościół ufundowany przez hetmana Branickiego, XVII-wieczny alumnat wojskowy (pierwszy w Polsce dom żołnierzy-weteranów), stojący na tzw. Dużym Rynku pomnik Stefana Czarnieckiego z 1763 roku (drugi – po Kolumnie Zygmunta – najstarszy pomnik świecki w Polsce). Tykocińskie zabytki można długo wymieniać. Warto jednak przystanąć dłużej przy jednym z nich – Wielkiej Synagodze – drugiej co do wielkości i jednej z najstarszych synagog w Polsce. Okazałej, rozrzeźbionej budowli utrzymanej w barokowej stylistyce nie sposób ominąć, spacerując ulicą Kozią.

Kruszyniany i Bohoniki

Sokólszczyzna to chyba najmniej rozpoznany turystycznie region Podlasia, ale znajdujące się w tym rejonie wsie Kruszyniany i Bohoniki wielu kuszą. Dlaczego? Bo – z racji zamieszkiwania ich przez mniejszość tatarską – można tu obejrzeć absolutnie wyjątkowe drewniane meczety, oba pochodzące z XIX wieku, choć w przypadku meczetu w Kruszynianach istnieją domniemania, że mógł on powstać nawet w drugiej połowie XVIII wieku. To dwa z pięciu (pozostałe znajdują się w Warszawie, Poznaniu i Gdańsku) czynnych meczetów w Polsce. O ile meczet w Bohonikach charakteryzuje się dość prostą, zgeometryzowaną formą, to świątynia pochodząca z Kruszynian swoim kształtem wyraźnie nawiązuje do… okolicznych kościołów z dwiema wieżami. Oba meczety, zarządzeniem prezydenta RP, zostały uznane za pomniki historii.

Supraśl

Mikroklimat i walory ekologiczne sprawiły, że leżący nieopodal Białegostoku Supraśl kilkanaście lat temu zyskał status uzdrowiska. Ale to nie kuracjusze ściągają tu tłumnie każdego roku. Turyści złaknieni atrakcji chcą w Supraślu zobaczyć przede wszystkim okazały monaster – jeden z pięciu prawosławnych klasztorów męskich w Polsce. Centrum okazałego zespołu klasztornego stanowi Cerkiew Zwiastowania. Patrząc na jej masywną bryłę z czterema wieżami w narożach i wykute w głównym gzymsie strzelnice, można zadać sobie pytanie, czy oby na pewno mamy do czynienia ze świątynią? Mimo oryginalnego kształtu i tak najcenniejsze, czyli zespół fresków, kryło się niegdyś w jej wnętrzu. Zachowane oryginalne XVI-wieczne fragmenty polichromii są obecnie eksponowane w Pałacu Archimandrytów, gdzie mieści się także słynne Muzeum Ikon – najstarsze prezentowane tam ikony pochodzą z XVII wieku. I to one są największym magnesem, który rokrocznie przyciąga do Supraśla tłumy turystów.

Choroszcz

Choroszcz, jedno z wielu podlaskich miast, które mija się w pośpiechu, omiatając leniwym wzrokiem zza szyby samochodu. A szkoda, bo znajduje się tam jeden z najciekawszych obiektów architektonicznych Podlasia – zabytkowa rezydencja wybudowana specjalnie w XVIII wieku dla Jana Klemensa Branickiego. Pałac położony jest na sztucznej wyspie, którą otaczają kanały wzorowane na tych znanych z Wersalu. Otaczający go ogromny park jest jedyną tego typu kompozycją w Polsce.

 

Mariusz Golak / Fot. Mariusz Golak, www.hejpodlasie.blogspot.com 

Renowacja cerkwi w Białowieży
współfinansowana jest ze środków funduszy norweskich i EOG.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się