Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Opowiadając historię

Opowiadając historię

Humanmag

Nie są tradycjonalistkami jeśli chodzi o skandynawski design. Zdecydowanie bardziej interesuje je dyskusja, eksploracja i eksperyment. Równie mocno jak na efekcie finalnym, skupione są na procesie powstawania produktu. To dlatego każdy projekt wychodzący ze Studia Front z łatwością może opowiedzieć swoją historię: projektu, materiału, z którego powstał, czy konwencji, w którą się wpisuje.

Redakcja Humanmag.pl
16 lutego 2017

  • Skomentuj

Szwedzkie studio Front tworzą Sofia Lagerkvist i Anna Lindgren. Choć jeszcze kilka lat temu w skład tego teamu wchodziły aż cztery koleżanki ze studiów w sztokholmskiej School of Arts, Crafts and Design. Wszystkie piękne, co w jeszcze większym stopniu budziło zainteresowanie ich projektami.

Już w 2005 roku, w brytyjskim magazynie „Icon” poświęconym designowi, o Front napisano: wkrótce będą bardzo sławne. Na spełnienie się tych słów, nie trzeba było długo czekać.

Pierwszą kolekcją, która zelektryzowała nie tylko środowisko projektantów i designerów, była seria „Design by animals”. Jej nazwę należy rozumieć dosłownie – projektantki pozwoliły, aby to zwierzęta: szczury, węże, psy, owady, „stworzyły” wzory, które następnie zostały wykorzystane przy projektach tapet, stołów, czy lamp. Właściwie to miałyśmy nadzieję, że to co zrobią zwierzęta będzie raczej okropne – mówi z przymrużeniem oka Sofia Lagerkvist. – Okazało się jednak, ku naszemu rozczarowaniu, że powstałe wzory są zdecydowanie ciekawe. Dzięki zaproszeniu do „współpracy” zwierząt, projektantki odważnie postawiły na przypadkowość jako decydujący czynnik procesu tworzenia. Efekt jest zaskakujący – wystarczy np. spojrzeć na klosz lampy wykonany z drutu, który swym kształtem odwzorowuje tor lotu muchy.

Kolejna seria, która namieszała w środowisku projektantów to „Technology in new forms”. Można w niej odnaleźć m.in. głośniki wpuszczone w szklane, barwne klosze. Ale momentem, który najmocniej wpłynął na postrzeganie Studia Front na arenie międzynarodowej, była współpraca z holenderską marką Moooi. Marcel Wanders, założyciel Moooi, poprosił projektantki o stworzenie lamp i mebli, które spodobają się każdemu. Marcel powiedział: zaprojektujcie lampę, która spodoba się nawet mojej babci - wspomina Sofia Lagerkvist. Dziewczyny ze studia Front potraktowały to wyzwanie bardzo poważnie. Ponownie postawiły na naturę, którą w sposób bardzo dosłowny przeniosły w świat designu i wyposażenia wnętrz. Tak powstały: „Horse Lamp”, czyli lampa o naturalnych rozmiarach konia, „Pig Table” – świnka z tacą jako blatem stolika na głowie oraz „Rabbit Lamp” – stołowa lampa-zając.  Kolekcja była trochę formą eksperymentu – przyznaje Anna Lindgren. – Wiedziałyśmy, że wywoła duże emocje. Ale taka była nasza idea: pokochać te produkty lub je znienawidzić. Ostatecznie kolekcja dla Moooi odniosła ogromny sukces na całym świecie. Szczególne wrażenie zrobiła „Horse Lamp”. Do Front nadsyłano zdjęcia z całego świata – ludzie fotografowali się z lampą w kształcie naturalnej wielkości konia, zachwyceni jej wyglądem i funkcjonalnością.

Dotychczas lista wyjątkowych produktów zaprojektowanych przez Front znacznie się powiększyła. By wspomnieć kolekcję stolików kawowych stojących na jednej nodze, ceramiczną wazę dosłownie „zdmuchiwaną” przez wiatr czy gazetownik przypominający przewracane kartki książki. Ich design nie jest z pewnością typowo skandynawski – jest eksperymentalny. Inspiracje pochodzą z mody, filmu, nauki. W projektach Front zacierają się granice pomiędzy designem i sztuką. Są trochę magiczne, bo chociaż dopracowane w najdrobniejszym szczególe, zawsze powstają z pewną dozą autoironii.

fot. otwierająca: Sofia Lagerkvist i AnnaLindgren / fot. Lena Modigh 

Horse Lamp stworzona dla Moooi to stojąca lampa wielkości prawdziwego konia. / fot. Front

 

Wazon Blow away, Moooi / fot. Front

 

Prysznic ShowerPipe dla marki Axor. / fot. Alexander Schneider

Konik na biegunach Furia. / fot. Front

Szafki na książki dla marki Skitsch. / fot. Front

Głośniki z kolekcji Technology in new forms. / fot. Front

Tapeta z kolekcji Design by animals – wygryziona przez szczury… / fot. Anna Lonnerstam

Gazetownik Front page, Kartell. / fot. Front

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się