Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Odwiedź w wakacje: Stara Pomarańczarnia z Teatrem Stanisławowskim (Warszawa)

Odwiedź w wakacje: Stara Pomarańczarnia z Teatrem Stanisławowskim (Warszawa)

Humanmag

Kiedy w XVIII wieku powstawały Łazienki Królewskie w Warszawie, to Stara Pomarańczarnia z Teatrem Stanisławowskim, była miejscem wyjątkowym dla całej koncepcji parku.

Redakcja Humanmag.pl
8 sierpnia 2016

  • Skomentuj

Usytuowany w zachodniej części ogrodu, wzniesiony według projektu królewskiego architekta Dominika Merliniego, obiekt mieści dziś zbiór odlewów gipsowych arcydzieł rzeźby starożytnej oraz Galerię Rzeźby Polskiej. Warto jednak zajrzeć przede wszystkim do wschodniego skrzydła budynku – gdzie w bogato dekorowanym wnętrzu odnajdziemy teatr - jeden z nielicznych na świecie przykładów autentycznego XVIII-wiecznego teatru dworskiego. Obiekt, jak i zajęcia tu organizowane, jest dostosowany do potrzeb osób o różnych niepełnosprawnościach. W stołecznym zgiełku to Łazienki i miejsca takie jak Pomarańczarnia są miejscami gdzie latem można się schronić. I przy okazji spróbować poczuć trochę historii.

Fot. Adrian Grycuk / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0 pl

W ramach szerokiego Programu Rewitalizacji Łazienek Królewskich realizowanego w latach 2011 - 2016, Muzeum prowadzi między innymi prace konserwatorsko - remontowe w budynku Starej Oranżerii, mieszczącej Teatr Królewski oraz kolekcje rzeźby. Prace te finansowane były m.in w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Funduszy Norweskich) .

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się