Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Nowe Żerniki – tak będą wyglądać

Nowe Żerniki – tak będą wyglądać

Humanmag

Nowe Żerniki to wielki eksperyment. Wdrożone tu rozwiązania są praktykowane na świecie, ale nie w takim nagromadzeniu w jednym miejscu. I nie w Polsce.

Redakcja Humanmag.pl
25 maja 2016

  • Skomentuj

Kluczowe są tu nie budynki (ich architektura będzie raczej niewyróżniająca), ale społeczny wymiar urbanistyki, troska o środowisko czy przełamywanie schematów, które dotąd rządziły rynkiem mieszkaniowym w Polsce. Idea? Pokazać, że można budować taniej, lepiej, z większą troską o ludzi i przyrodę, a jednocześnie może być to opłacalne. W Nowych Żernikach mieszkań nie buduje państwo, ale prywatni inwestorzy – sami mieszkańcy i deweloperzy.

Oto jak będzie wyglądać to osiedle. 

(źródło: materiały prasowe biura projektu Nowe Żerniki)

Plan osiedla.

 

K17 - Kameralny zespół mieszkaniowy znajdujący się na styku zabudowy wielo- i jednorodzinnej składa się z dwóch ciągów budynków szeregowych rozmieszczonych wokół centralnie położonej przestrzeni wspólnej. Dzięki zlokalizowanym przy wjazdach na osiedle parkingach placyk stanowiący centrum założenia przeznaczony jest niemal wyłącznie dla ruchu pieszego.

K15 - Zespół małych budynków mieszkalnych „willi miejskich” znajduje się w części o najniższej intensywności zabudowy. Teren zagospodarowany jest zielenią niską i wysoką z chodnikami dojść do budynków z obu stron. Od strony zachodniej możliwy jest ponadto dojazd awaryjny do wejść. Przewidziano ponadto miejsca postojowe dla samochodów gości i miejsce na pojemniki na odpadki (segregowane).

K10 - Ten zespół mieszkaniowy to efekt poszukiwań typu zabudowy, która połączy zalety domu wielo- i jednorodzinnego. Architekci zaproponowali układ z dwoma szeregami niskich budynków, ustawionych równolegle do ulicy.

Dom Kultury - Dawny schron zostanie rozbudowany i przekształcony w osiedlowe centrum kultury. Po przebudowie stać się ma modelowym obiektem tego rodzaju. Realizowany przez centrum program pozwalać ma nie tylko na obcowanie z kulturą, ale także umożliwi jej współtworzenie.

K9 - Kompleks mieszkaniowy, zlokalizowany na działce położonej na południe od alei przecinającej Nowe Żerniki ze wschodu na zachód przypomina tradycyjny kwartał miejski z wewnętrznym podwórzem.

K8 - Wewnętrzny ciąg pieszy biegnący po osi wschód-zachód łączy ten zespół zabudowy z kwartałami projektowanymi po wschodniej i zachodniej stronie.

K7 - Kwartał podzielony jest na dwie strefy o różnym charakterze. Od strony ul. Targowej masywną bryłę tworzą budynek biurowy i galeriowiec. Zachodnia część jest bardziej kameralna i składają się na nią trzy niewysokie budynki mieszkalne. Mimo różnorodności zabudowa tworzy jednak wizualną całość.

K5 – KOOPERATYWY - Projektowanie budynków w formie kooperatyw umożliwia dostosowanie przestrzeni pod konkretnych użytkowników, zapewnia poczucie tożsamości z miejscem i wspólnoty mieszkańców oraz umożliwia uzyskanie przystępnych kosztów budowy, gdyż inicjatywa ta z założenia nie jest nastawiona na zysk.

K4 - Projekt kwartału opracowany wspólnie przez 9 architektów przewiduje wzniesienie ośmiu punktowych budynków mieszkalnych o wysokości nieprzekraczającej 5 kondygnacji.

K3 - Forma budynku mieszkalnego, zaprojektowanego przez pracownię KMA nawiązuje do wzniesionego we Wrocławiu w latach 60-tych „Trzonolinowca”. Podobnie jak w przypadku oryginału konstrukcja domu wspiera się na centralnym trzonie, dzięki czemu parter pozostaje niemal całkowicie otwarty, umożliwiając swobodne przejście pod budynkiem do wnętrza zielonego kwartału.

K12 - Zaprojektowany przez Macieja Kowaluka i Macieja Siudę zespół zabudowy mieszkaniowej powstał z połączenia dwóch pozornie sprzecznych typologii budynków mieszkalnych – tradycyjnej, obrzeżnej zabudowy kwartałowej z domem tarasowym.

K11 - Położony w centrum północnej części osiedla kwartał zabudowy składa się z dwóch budynków zaprojektowanych na rzucie podkowy, umieszczonych po dwóch stronach centralnie położonego skweru z placem zabaw.

K2 - Ustawione równolegle na osi wschód-zachód trzy budynki mieszkalne, mieszczące w sumie 135 mieszkań o średniej powierzchni 60 metrów kwadratowych, zostały rozdzielone zielonymi podwórkami, zaaranżowanymi na trzech poziomach. Na niższych piętrach rozmieszczone zostały mieszkania mniejsze, zaś na wyższych większe, bardziej komfortowe, wyposażone w rozległe loggie i tarasy.

K1 - Ulokowany przy skrzyżowaniu ul. Kosmonautów i Trasy Targowej zespół budynków stanowić będzie rodzaj bramy i akcentu urbanistycznego, wprowadzającego na teren osiedla. Jego rangę podkreślać będzie zdecydowana, dynamiczna forma zaproponowana przez tworzących go architektów.

ETAP II - Na wschód od Trasy Targowej powstaną budynki biurowe, które stanowić będą kurtynę oddzielającą osiedle od położonej kilkaset metrów dalej obwodnicy.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się