Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Najpiękniejsza biblioteka świata jest… w Rumi

Najpiękniejsza biblioteka świata jest… w Rumi

Humanmag

Rytmiczny stukot kół zastępuje tu szelest przewracanych kartek książek. Dzięki rewitalizacji modernistycznego dworca w Rumi, połączono dwie zupełnie różne przestrzenie – dworca kolejowego i biblioteki miejskiej. To właśnie ona została ostatnio wybrana jedną z najpiękniejszych bibliotek na świecie.

Redakcja Humanmag.pl
10 czerwca 2016

  • Skomentuj

Z pewnością jednak można powiedzieć, że miejska biblioteka w Rumi jest najpiękniejszą w Europie. Bowiem wśród laureatów międzynarodowego konkursu Library Interior Design Awards organizowanym w Stanach Zjednoczonych, wyróżniono tylko jeden obiekt na Starym Kontynencie. Rumska biblioteka zwyciężyła w kategorii „Single Space Design”.

Biblioteka w Rumi działa od 2014 roku. Służy mieszkańcom miasta i pasażerom Szybkiej Kolei Miejskiej. Autorem projektu tego wyjątkowego miejsca jest Jan Sikora z gdańskiej pracowni Sikora Wnętrza. O swoim projekcie mówi:

- Zaproponowana przeze mnie stylistyka wnętrza to wynik analizy dwóch różnych stylistycznie przestrzeni - dworca i biblioteki. I o ile przestrzenie bibliotek, moim zdaniem, powinny kojarzyć się i epatować nowoczesnością (by m.in. przyciągać młodych użytkowników) o tyle przestrzenie dworców, powinny moim zdaniem, kultywować tradycję polskiego kolejnictwa. Oczywiście, nie może być mowy o zbyt przesadnym cytowaniu określonej przestrzeni semantycznej, co mogłoby prowadzić do zbyt dużej dosłowności i oczywistości.  Zaproponowałem więc połączenie aspektów stylistycznych - nowoczesnych oraz tych, które nawiązują do szeroko pojętej przestrzeni polskiego dworca. Przestrzeń tworzą elementy takie jak nowoczesne meble czy stoły, ale z drugiej strony -  tradycyjny zegar, megafon czy proporcje i kształt torów, które jednoznacznie (a z drugiej strony w sposób nieoczywisty) kojarzą się ze stylistyką polskiego kolejnictwa. Moim zamierzeniem było więc stworzenie przestrzeni, gdzie wyznacznikiem sukcesu nie będzie tylko i wyłącznie ilość wypożyczonych woluminów, ale także identyfikacja użytkowników z miejscem, akceptacja i poczucie zadowolenia z przebywania w nim.

Zobaczcie jedną z najpiękniejszych bibliotek świata, która mieści się w Polsce! W czasie wakacji, warto zatem zajrzeć do Rumi.

fot. Tom Kurek (Tomirri Photography)

fot. Tom Kurek (Tomirri Photography)

fot. Tom Kurek (Tomirri Photography)

fot. Tom Kurek (Tomirri Photography)
 

fot. Tom Kurek (Tomirri Photography)

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się