Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Moniuszko widziany zza kanału La Manche

Moniuszko widziany zza kanału La Manche

Humanmag

Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie zainauguruje sezon 2015/2016 premierą „Strasznego Dworu” Stanisława Moniuszki. Dzieła tego kompozytora to dziś niemałe wyzwanie dla reżyserów i scenarzystów.

Redakcja Humanmag.pl
22 września 2015

  • Skomentuj

Przygotowując sceniczne inscenizacje tego klasyka nietrudno popaść w skrajności – nawiązując do cepeliowego folkloru lub wręcz przeciwnie – na siłę uwspółcześniając dzieła.

Ale premiera w Operze Narodowej może wykroczyć poza te schematy. A to za sprawą „importowanego” z Wielkiej Brytanii reżysera – Davida Pountney'a, który może świeżo spojrzeć na operę Moniuszki i odczytać ją w nieznany nam – Polakom – sposób. Jak zapowiadają twórcy, akcja opery ma zostać przeniesiona w dwudziestolecie międzywojenne, kiedy to po raz pierwszy po okresie zaborów cieszyliśmy się niepodległością. Brytyjski reżyser w swej inscenizacji wykorzysta również szereg żywych obrazów, odnoszących się do malarstwa Stanisława Wyspiańskiego czy Władysława Podkowińskiego – tworzących również w okresie polskiego modernizmu.

Reżyseria: David Pountney

Libretto: Jan Chęciński

Scenografia: Leslie Travers

Choreografia: Emil Wesołowski

Kostiumy: Marie Jeanne Lecca

Premiera inscenizacji: 8.11.2015.
Oryginalna polska wersja językowa z angielskimi napisami

David Pountney

brytyjski reżyser teatralny. Zadebiutował produkcją Katii Kabanovej podczas Wexford Festival w Irlandii w 1972 roku. W latach 1975-1980 był szefem produkcji w Scottish Opera, gdzie we współpracy z English National Opera zrealizował cykl oper Janáčka. Pracował jako reżyser dla takich teatrów operowych, jak: Zürcher Oper, Wiener Staatsoper, Bayerische Staatsoper w Monachium, jak również w Ameryce i Japonii. Od 2011 roku pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Welsh National Opera w Cardiff.

Obsada

Jacek Strauch – Miecznik

Edyta Piasecka – Hanna

Elżbieta Wróblewska – Jadwiga

Ryszard Minkiewicz – Damazy

Dominik Sutowicz – Stefan

Tadeusz Szlenkier – Stefan

Partnerem premierowego spektaklu, który będzie można zobaczyć 8 listopada 2015 roku są Fundusze norweskie i EOG.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się