Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Mikołaj Kopernik: dowiedz się więcej o genialnym astronomie

Mikołaj Kopernik: dowiedz się więcej o genialnym astronomie

Humanmag

Od 29 września w Piwnicy Gdańskiej Ratusza Staromiejskiego otwarta jest wystawa "Mikołaj Kopernik. Opowieść o życiu i dziele". Zapraszamy!

Redakcja Humanmag.pl
29 września 2017

  • Skomentuj

Duża część obiektów pokazywanych na dotychczasowej wystawie przy ul. Kopernika 15 i 17 udostępniona zostanie na nowej ekspozycji w Ratuszu. Obiekty pokazane zostaną w nowej aranżacji. Dodatkowo, jako element otwierający wystawę, zaprezentowany zostanie wybór rzeźb wybitnych polskich artystów z przedstawieniami astronoma. Nie są one na co dzień pokazywane.

Będą to m.in. duże realizacje Alfonsa Karnego, Kazimierza Żywuszko, Bronisława Chromego czy Józefa Niedźwiedzkiego. Całość ekspozycji będzie miała charakter modułowy, tak by w poszczególne jej części „wpisać” opowieść o życiu i dokonaniach Mikołaja Kopernika. Ważną częścią będzie ta, dotycząca rodzinnego miasta astronoma, ukazująca atmosferę i charakter Torunia przełomu średniowiecza i renesansu.

W sposób wyjątkowy autorzy wystawy potraktowali fragment związany z historią Domu Kopernika. Ambicją było jak najbardziej możliwie odtworzenie atmosfery kamienicy usytuowanej przy dawnej ulicy Św. Anny 15, dziś ulicy Kopernika 15. Wystawa nasycona będzie również zabytkami kultury materialnej, prezentującymi życie codzienne mieszczan toruńskich drugiej połowy XV i pierwszej połowy XVI wieku (m.in. późnośredniowieczna ceramika, naczynia, klepkowe, monety).

Dodatkowym walorem wystawy będą specjalne punkty aktywizujące (bicie monety, pisanie gęsim piórem, przygotowanie mieszanek leczniczych, przymierzanie kopii strojów z epoki) dające odbiorcom możliwość w interaktywny sposób lepszego poznania i zrozumienia tak wybitnej i wszechstronnej postaci, jaką był Mikołaj Kopernik.

Wystawa czynna: 30.09.2017- 15.06.2018

Mikołaj Kopernik, fot. Andrzej Skowroński

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się