Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Ludzie w otoczeniu przyrody są szczęśliwsi: o projektowaniu bliżej natury

Ludzie w otoczeniu przyrody są szczęśliwsi: o projektowaniu bliżej natury

Humanmag

Nowoczesna architektura to nie nowoczesne technologie. To przede wszystkim koncentracja na ludzkich potrzebach! Olivier Heath, architekt, ekspert od biophilic design, przekonuje, że kontakt z naturą we wnętrzach użyteczności publicznej generuje zyski nie tylko dla użytkowników, ale i inwestorów.

Redakcja Humanmag.pl
24 lipca 2017

  • Skomentuj

Jesteście specjalistami od „biophilic design”. Na czym dokładnie polega ten pomysł na projektowanie?

Oliver Heath: Biophilia (biofilia) w dosłownym tłumaczeniu to „miłość do natury”. To określenie zostało spopularyzowane przez amerykańskiego biologa Edwarda O. Wilsona, kiedy zauważył proces przenoszenia się ludzi ze wsi do miast. Biofilia odnosi się do ludzkiej fascynacji naturą oraz jej procesami. Życie w zgodzie z naturą jest też naszym naturalnym dziedzictwem. Dopiero od 150 lat jesteśmy społeczeństwem bardziej zurbanizowanym, w skutek czego tracimy bezpośredni kontakt z przyrodą, a to z kolei odbija się na naszym zdrowiu i samopoczuciu.

„Biophilic design” bada, w jaki sposób zastosowanie elementów przyrody oraz jej procesów wpływa na design produktów wprowadzanych na rynek – takich, z których korzystamy na co dzień w pracy oraz domu.

Od lat 80. XX wieku prowadzone są liczne badania, które mówią o korzyściach płynących z zastosowania wzorów „biophilic design”. Elementów, które odgrywają ważną rolę przy projektowaniu budynków opieki zdrowotnej, naszych domów oraz biur. Wynikiem ich wdrożenia jest redukcja poziomu stresu, polepszenie produktywności, kreatywności, samopoczucia oraz zmniejszenia liczby absencji w pracy.

Jako rozwijająca się nauka oraz styl, wymaga wzmożonej dyskusji oraz podjęcia działań przez organizacje – w pierwszej kolejności firmy takie jak Interface, Amazon, Google oraz Apple.

Na czym powinien skupić się projektant albo architekt, który chce stworzyć przestrzeń zgodną z tymi zasadami?

Istnieją trzy podstawowe zasady projektowe, które polepszają nasz kontakt z przyrodą.

Po pierwsze jest to bezpośredni kontakt z naturą: polepszanie naszego kontaktu z realnymi formami natury jak drzewa, rośliny, światło naturalne, woda, zmiana pór roku oraz ruch powietrza. Dzięki próbie włączenia elementów przyrody oraz zaangażowania wszystkich ludzkich zmysłów, mamy wpływ na odczucia ludzi we wnętrzach.

Druga ważna kwestia to pośredni kontakt z naturą: zastosowanie naturalnych materiałów, ich tekstur, kolorów, kształtów oraz wzorów naśladujących naturę. Według badań, tam gdzie jest to niemożliwe, powinniśmy zadbać o elementy naśladujące. Pozytywne doświadczenia prowadzą do zdrowszego oraz szczęśliwszego życia.

I po trzecie: wnętrza dla ludzi. Projektując bezpośrednie bądź pośrednie wzorce, wpływamy na ludzką reakcję, której towarzyszą ekscytacja, motywacja oraz kreatywność, a także skupienie oraz regeneracja. Ważne jest, aby rozpoznawać proste potrzeby oraz szukać możliwości stosowania we wnętrzach wzorów „biophilic design”. To znajdzie przełożenie na redukcję stresu, polepszenie zdrowia psychicznego oraz zmniejszenia zachorowań.

o pewna ogólna teoria, ale każdy architekt i projektant ma swoje spojrzenie na jej wdrożenie. Czy jest coś, co sprawia, że "biophilic design by Oliver Heath" wyróżnia się od tego, co proponują inni architekci?

Istnieje mnóstwo raportów, badań oraz materiałów dostępnych dla architektów oraz designerów. Jest to dowód, że „biophilic design” jest ważnym, popularnym tematem dla projektantów, architektów, deweloperów, właścicieli budynków oraz samych pracowników.

Każdy projektant kreuje swoją wizję biophilic design. Dla mnie liczy się poznanie prawdziwych potrzeb pracowników oraz odkrycie, jak reagują na doświadczenia kontaktu bezpośredniego bądź pośredniego z naturą. Badam czy kontakt z przyrodą odgrywa kluczową rolę przy wejściu do budynku, podczas typowego dnia pracy czy wyjściu z biura. Te odpowiedzi pomagają mi najlepiej zidentyfikować potrzeby. Jest to ekscytujący oraz ważny proces, który pomaga nam projektować bardziej efektywne oraz produktywne wnętrza korporacyjne.

Zwracasz uwagę na to, że zrównoważone budownictwo nie powinno się skupiać tylko na kwestiach technicznych. W rzeczywistości 90% kosztów operacyjnych zależy od ludzi. W efekcie nowe zrównoważone budownictwo powinno być przede wszystkim nastawione na to, by w centrum mieć ludzkie potrzeby. Co to oznacza dla projektowania architektury i przestrzeni publicznej?

Nasza koncentracja na redukcji emisji dwutlenku węgla nie jest jedynym problemem projektowanych wnętrz. Dla nas architektów ważne jest jak zainspirować ludzi do korzystania ze zrównoważonych rozwiązań w budynkach. Należy zmniejszyć zużycie elektryczności, gazu czy wody. W zamian możemy uzyskać korzyści płynące z polepszenia kontaktu z naturą, efektywności oraz motywacji.

Badania z ostatnich 30 lat pokazują interesujące rezultaty użycia „elementów natury” w obiektach. Na przykład w szpitalach wzrasta tempo powrotu do zdrowia wśród pacjentów - po operacji ich pobyt na oddziale trwał 8,5% krócej oraz zażywali oni o 22% mniej leków. Co więcej takie elementy wpływają pozytywnie na koncentrację pracowników oraz kondycję psychiczną odwiedzających.

Z kolei w szkołach wykazano wpływ na słuchaczy - osiągali oni o 20-25% lepsze wyniki, kiedy światło naturalne jest ogólnodostępne. Odnotowano też zmniejszanie czynników wpływających na rozwój ADHD.

Centra handlowe z kolei mogą liczyć na polepszenie wyników sprzedaży, poprawy oczekiwań klientów, polepszenie postrzegania wartości towaru oraz redukcję liczby zwrotów.

Wierzę, że architekci oraz projektanci nie powinni się skupiać aż tak bardzo na stylu, wyrazistości czy pieniądzach zainwestowanych w budynek. Uważam, że lepiej skupić się na potrzebach pracowników. Dzięki temu możemy zwrócić większą uwagę na projektowanie budynków przyjaznych oraz polepszających zdrowie oraz samopoczucie ludzi wewnątrz.

Rozmawiał: Arkadiusz Kaczanowski

Źródło: Propertydesign.pl

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się