Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Literatura i film oswaja raka

Literatura i film oswaja raka

Humanmag

Nie brakuje książek i filmów poruszających tematykę walki z nowotworami. Przybliżają, oswajają, pomagają zrozumieć. Co warto przeczytać, co obejrzeć by zrozumieć czym jest rak?

Redakcja Humanmag.pl
11 stycznia 2016

  • Skomentuj

Literatura oswaja

 

„Cesarz wszech chorób. Biografia raka”, Siddhartha Mukherjee, Wydawnictwo Czarne

Amerykański lekarz i naukowiec stał się biografem choroby, której objawy i skutki obserwuje na co dzień w klinikach onkologicznych. W efekcie powstała książka, której kompetencje doceniono nagrodą Pulitzera. Pokaźny, ale napisany przystępnym językiem tom zbiera i porządkuje informacje na temat badań prowadzonych nad różnymi typami nowotworów, działań jakie podejmowano by je rozpoznawać oraz wzlotów i upadków w ich leczeniu. Konkluzja z tej podróży przez historię jest jasna – profilaktyka, profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka.

 

„Rak po polsku. Rozmowa z Justyną Pronobis-Szczylik i Cezarym Szczylikiem” Katarzyna Kubisiowska, Wydawnictwo Czarne

Walka z rakiem w polskich warunkach z perspektywy polskich lekarzy. Psychoonkolożka Justyna Pronobis-Szczylik pracuje z chorymi na raka i ich rodzinami, pomagając im w radzeniu sobie z lękiem, stanami depresyjnymi oraz traumami, które często towarzyszą chorobie. Profesor Szczylik jest lekarzem z wieloletnim stażem, specjalizującym się w onkologii, hematologii i chorobach wewnętrznych. Wielowątkowy wywiad, jaki przeprowadza z nimi autorka książki, to doskonały pretekst do zastanowienia się nad tym, jak w naszym kraju funkcjonuje opieka nad somą i psyche chorego na nowotwór pacjenta.

 

"Szału nie ma, jest rak" - z ks. Janem Kaczkowskim rozmawia Katarzyna Jabłońska, Wydawnictwo Więź

Zapis niezwykle szczerej rozmowy duchownego, u którego w 2012 roku wykryto glejaka mózgu, z jego przyjaciółką, dziennikarką. Ksiądz opowiada o swoim życiu, kapłaństwie, chorobie i zaangażowaniu w działalność społeczną. Mimo ciągłej walki z nowotworem złośliwym pozostaje osobą niezwykle aktywną, żyjąc zgodnie z maksymą, że nie warto tracić żadnej chwili. To dlatego m.in. nieprzerwanie angażuje się w pracę puckiego hospicjum, którego budowę koordynował. Żadnego utyskiwania na trudny los, za to mnogość tematów do przemyśleń.

 

„Chustka” Joanna Sałyga, Wydawnictwo Znak

Kiedy Joanna Sałyga dowiedziała się, że ma raka żołądka miała 34 lata. Było to dokładnie 10 kwietnia 2010 roku – od tego dnia, za namową Niemęża (jak go sama nazywa) zaczęła pisać bloga. Książka „Chusta” jest fizyczną formą internetowego pamiętnika, prowadzonego przez nią przez dwa i pół roku, aż do śmierci. To szczery opis codziennych zmagań Joanny z chorobą, ale też świadectwo jej ogromnego apetytu na życie. Dla wielu czytelników trudna emocjonalnie, ale mimo wszystko podnosząca na duchu lektura.

Filmowe historie, które warto poznać

„Żyć nie umierać” reż. Maciej Migas

Tomasz Kot wciela się w rolę Bartosza Kolano - showmana, gwiazdę telewizji, aktora, którego bez reszty pochłania beztroskie życie. Zaległe badania lekarskie ujawniają, że mężczyzna choruje na nieuleczalny nowotwór i pozostało mu nie więcej niż trzy miesiące życia. Nie załamuje się jednak, a czas, który mu pozostał, stara się wykorzystać na poukładanie życiowych spraw i naprawienie popsutych relacji z bliskimi. Scenariusz filmu zainspirowała autentyczna historia zmarłego w 2009 roku na nowotwór aktora Tadeusza Szymkowa.

 

„Chemia” reż. Bartosz Prokopowicz

Opowieść o miłości dwojga młodych ludzi, którzy wspólnie starają się sprostać ogromnemu wyzwaniu, jakim jest choroba nowotworowa kobiety. Bartosz Prokopowicz to mąż nieżyjącej już Magdaleny Prokopowicz, założycielki Fundacji Rak'n'Roll. Właśnie na historii ich wspólnego życia oparto filmową opowieść o Lenie i Benku – życia na emocjonalnym rollercoasterze. Twórcy nie epatują fizyczną stroną choroby i umierania. „To subtelny obraz o miłości, odchodzeniu i przebaczeniu” mówi o filmie sam reżyser.

 

„Gwiazd naszych wina” reż. Josh Boone

Ekranizacja książki Johna Greena, autora bestsellerowych powieści dla młodzieży. Hazel, nastolatka ze zdiagnozowanym nowotworem, poznaje na spotkaniu grupy wsparcia dla osób chorych na raka niewiele od niej starszego Gusa. Chłopak ma remisję choroby, na skutek której amputowano mu nogę. Tę dwójką szybko zaczyna łączyć przyjaźń, która z czasem przeradza się w głębsze uczucie. Niestety choroba nieubłaganie o sobie przypomina, sprawiając, że nie jest im dane beztrosko cieszyć się pierwszą miłością.

 

„Nad życie” reż. Anna Plutecka-Mesjasz

Biograficzny obraz oparty na historii siatkarki, wielokrotnej reprezentantki Polski Agaty Mróz-Olszewskiej. Jej zmagania z białaczką śledziła w pewnym momencie cała Polska, mocno przy tym kibicując w powrocie do zdrowia. Niestety Agata zmarła w 2008 roku z powodu powikłań pozabiegowych, kilkanaście dni po przeszczepie szpiku kostnego. Film to opowieść o walce o życie (nie tylko chorej kobiety, ale i jej nienarodzonej jeszcze córki), trudnych decyzjach i ich skutkach.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się