Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Lato, czyli czas kultury

Lato, czyli czas kultury

Humanmag

Ostatnich naście lat upewniło już chyba wszystkich, że Polska festiwalem stoi: czy to muzycznym, filmowym, albo np. związanym z kulinariami.

Redakcja Humanmag.pl
3 sierpnia 2016

  • Skomentuj

Festiwale gromadzą coraz więcej uczestników, nawet tych zza granicy, niektóre stają się w pewnych kręgach wydarzeniami kultowymi, obowiązkową pozycją w kalendarzu. Lato to ten wyjątkowy czas, kiedy tego rodzaju imprez odbywa się szczególnie dużo. Poniżej nasz redakcyjny wybór na najbliższe trzy miesiące.

fot.Zosia Zija Jacek Pióro / Sony Music Polska.

Geyer Music Factory 2016, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

KIEDY: 1 lipca – 26 sierpnia

Geyer Music Factory to cykl letnich koncertów plenerowych odbywających się na terenie Białej Fabryki Ludwika Geyera – jednego z najpiękniejszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej. W piątkowe wakacyjne wieczory dziedziniec Białej Fabryki zamienia się w estradę dla artystów.

Tegoroczna edycja Geyer Music Factory odbywa się pod hasłem przewodnim „Rodziny“. Wystąpią zatem artyści, którzy rodzinnie tworzą muzykę, a także ci, którzy tworzą coś w rodzaju estradowej rodziny, grając ze sobą wspólnie od wielu lat. Podczas letnich miesięcy w ramach Geyer Music Factory wystąpią m.in. Waglewscy, Miśkiewiczowie, Trebuniowie, Napiórkowscy, Zielińscy, czy Szcześniak&Herdzin.

29 lipca 2016 odbędzie się trzecia już edycja Nocy jednego muzeum. W jej ramach będzie można wziąć udział w jednodniowych prezentacjach, pokazach, prelekcjach i spotkaniach z kustoszami. Odwiedzić będzie można także pracownie rękodzielnicze w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej.

fot. m. st. Warszawa

„Chopin na Krakowskim Przedmieściu”, Warszawa

KIEDY: każda sobota lipca i sierpnia

Na Trakcie Królewskim już po raz siódmy zabrzmi muzyka Fryderyka Chopina. Od 2 lipca ruszyła kolejna edycja imprezy „Chopin na Krakowskim Przedmieściu”. W lipcowych i sierpniowych koncertach na Krakowskim Przedmieściu wezmą udział młodzi, utalentowani pianiści – Jakub Kitowski, Klaudia Kudełko, Paweł Pawlik, Julia Singalewicz-Sobczak i Kamil Zacharczuk. Organizatorzy tegorocznej edycji chcą przybliżyć muzykę Chopina zarówno w aranżacji klasycznej, jak i w nowoczesnej, niekonwencjonalnej formie. Finałowy koncert „Chopin na Krakowskim Przedmieściu” odbędzie się 3 września br. W odróżnieniu od klasycznych utworów wykonywanych w czasie letnich koncertów, podczas finałowego wydarzenia goście usłyszą Chopina przede wszystkim w aranżacjach jazzowych. Posłuchać będzie można m.in. Paweł Tomaszewski Quartet z projektem „Chopin into the future”, Piotr Wyleżoł Trio z projektem „My Polish heart” oraz zespołu Andrzej Olejniczak Quartet z projektem „Chopin by Jan Jarczyk”. Koncert uświetni także występ Włodka Pawlika, laureata nagrody GRAMMY dla polskiego jazzu za płytę „Night in Calista”. Artysta wystąpi z solowym recitalem „Chopin według Pawlika”.

3-t-mobile nowe horyzonty_small.jpg

T-mobile Nowe Horyzonty, Wrocław

KIEDY: 21-31 lipca

Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty jest festiwalem wizjonerów kina, artystów bezkompromisowych, którzy mają odwagę iść obraną przez siebie drogą wbrew panującym modom i opowiadać o rzeczach najważniejszych swoim niepowtarzalnym językiem – tak o idei festiwalu mówi Roman Gutek, jego dyrektor.

W programie 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty zostanie pokazanych około 200 pełnometrażowych filmów, wśród nich ponad 100 nowych, w Polsce prezentowanych po raz pierwszy. Istotną częścią festiwalu będą także retrospektywy mistrzów i współczesnych nowohoryzontowych reżyserów, pokazy klasyki kina, wystawy i projekty audiowizualne, koncerty w klubie festiwalowym i bezpłatne pokazy plenerowe na wrocławskim rynku. Podczas festiwalu odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty, w ramach którego zobaczyć będzie można m.in. pokazywane w Polsce premierowo filmy dotykające kluczowych problemów współczesności, autorstwa twórców europejskich i światowych. Nie zabraknie też filmów polskich. A oprócz tego, jak co roku, widzów czeka Nocne Szaleństwo, czyli przegląd najciekawszych i najbardziej oryginalnych dokonań współczesnego kina gatunkowego oraz codziennie wieczorne pokazy na Rynku wrocławskim. Ale atrakcji na uczestników festiwalu czeka wiele, wiele więcej…

XVI Święto Papieru, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

KIEDY: 23-24 lipca

Święto Papieru to wydarzenie poświęcone popularyzowaniu wiedzy o papierze. Tegoroczna impreza będzie miała charakter polsko-hiszpański, co powiązane jest z ESK 2016 Wrocław-San Sebastian i udziałem Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju w jej obchodach. Podczas wydarzenia przeprowadzone zostaną warsztaty czerpania papieru z masy papierniczej z dodatkiem czerwonej i żółtej makulatury - kolorów Hiszpanii i Wrocławia. Odbędą się także zajęcia plastyczne dla dzieci z tworzenia wachlarzy i laleczek w tradycyjnych sukienkach hiszpańskich. Rozegrane zostaną konkursy wiedzy o hiszpańskich tradycjach papierniczych. 23 lipca odbędzie się koncert inspirowany muzyką hiszpańską. Planowany jest także pokaz tańca flamenco. Zobaczyć będzie można także wystawę sztuki papieru Agnieszki Staszczyszyn-Nurkowskiej, artystki tworzącej swoje prace z materiałów, które najczęściej trafiają do kosza - pustych pudełek po zapałkach, kartonikach po rolkach papieru toaletowego oraz papierowych pojemników na jajka. Ponadto podczas Święta Papieru odbędą liczne konkursy wiedzowe i sprawnościowe dla wszystkich odwiedzających w tych dniach Muzeum.

Festiwal Szekspirowski, Gdański Teatr Szekspirowski, Gdańsk

KIEDY: 29 lipca - 7 sierpnia

W te wakacje odbędzie się już 20. edycja Festiwalu Szekspirowskiego. Nie zabraknie na niej wielkich nazwisk i wybitnych szekspirowskich realizacji. Zobaczyć będzie można spektakle m.in.: z Polski, Wielkiej Brytanii, Francji czy z Iranu. Jedną z gwiazd będzie brytyjski teatr performatywny Forced Entertainment. Festiwal Szekspirowski to jedna z największych międzynarodowych imprez, na którą organizatorzy - Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense - co roku zapraszają najlepsze szekspirowskie spektakle i najwybitniejszych twórców teatru z całego świata.

Do Gdańska w tym roku przyjedzie m.in. spektakl Romea Castellucciego – „Juliusz Cezar. Fragmenty". Jest on inspirowany jednym z najczęściej nagradzanych dzieł Castellucciego "Juliusz Cezar" z 1997 roku. To swoistego rodzaju refleksja nad sztuką retoryki, choć słów w tym spektaklu jest niewiele. Sporą atrakcją będą z pewnością przedstawienia wspomnianej już brytyjskiej grupy Forced Entertainment, która przygotowała "Dzieła wszystkie" Szekspira, grane przy stole przez poszczególnych aktorów tej formacji. W sumie przez cały festiwal pokazanych zostanie 36 godzinnych spektakli - każdy poświęcony innej sztuce Williama Szekspira.

Dwa Brzegi, Kazimierz Dolny i Janowiec

KIEDY: 30 lipca – 7 sierpnia

Dwa Brzegi jak co roku pojawią się w Kazimierzu Dolnym i Janowcu, by zaserwować uczestnikom dziesiątki atrakcji – premier, pokazów specjalnych, przeglądów, a także spotkań z wielkimi twórcami kina. Jak zawsze organizatorzy połączą również X Muzę z innymi sztukami: literaturą, teatrem i muzyką.

Podczas minionej edycji w Kazimierzu Dolnym i Janowcu pojawili się filmowcy z całego świata. Na swoją retrospektywę publiczność zaprosiła Margarethe von Trotta, a Magnus von Horn otwierał pokaz debiutanckiego „Intruza”. Nie zabrakło także polskich gwiazd – swoje retrospektywy inaugurowali osobiście Jerzy Skolimowski i Adam Woronowicz.

W tym roku festiwalowa publiczność codziennie będzie miała okazję uczestniczyć w koncertach na kazimierskim Dużym Rynku. Zobaczyć będzie można m.in. Warszawską Orkiestrę Sentymentalną, Adama Struga z zespołem, Olę Bilińską, czy Čači Vorba.

OFF Festival, Katowice

KIEDY: 5-7 sierpnia

OFF WE GO, czyli ruszamy w nieznane. Bo jak mówią organizatorzy, OFFowi nie zależy na wpisywaniu się w mainstream, czy zapraszaniu artystów, których utwory odtwarzane są miliard razy na YouTube. Line-up OFFa nie dyskryminuje ani nie faworyzuje żadnych gatunków. Tu najważniejsza jest muzyka i jej jakość. W tym roku podczas trzech festiwalowych dni zagrają m.in. The Kills (USA), GUSGUS (IS), Brodka (PL), SBB (PL), Kaliber 44 (PL) oraz pionierzy grindcore’a – Napalam Death (UK).

Z pewnością jedną z atrakcji festiwalu jest fakt, że OFF odbywa się na zielonym terenie Doliny Trzech Stawów, gdzie nietrudno o kontakt z naturą i doświadczenie chwili spokoju. A prócz tego, na festiwalowiczów czekają m.in. Kawiarnia Literacka, czyli miejsce, w którym będzie można porozmawiać o pisaniu, czytaniu, książkach, reportażach i wszystkich możliwych zjawiskach czytelniczych, czy PiaskoOFFnica - specjalna strefa dla dzieci, położona w najcichszym zakątku festiwalowego terenu, gdzie pod okiem opiekunów i animatorów, najmłodsi uczestnicy festiwalu mogą się wspólnie bawić, brać udział w warsztatach i innych ciekawych aktywnościach.

Olsztyn Green Festival 2016, Olsztyn

KIEDY: 13-14 sierpnia

Olsztyn Green Festival to wydarzenie adresowane do fanów dobrej muzyki ceniących piękno natury oraz zdrowy styl życia. W tym roku, podczas trzeciej edycji festiwalu, na dwóch scenach nad jeziorem Ukiel wystąpią: Brodka, Ania Dąbrowska, Reni Jusis, Mela Koteluk, Pustki, Smolik & Kev Fox, Ørganek, Voo Voo, Kortez, Rebeka i inni.

Oprócz koncertów na uczestników festiwalu czeka mnóstwo wydarzeń towarzyszących, propagujących ekologię i zdrowy tryb życia. Każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie w jednej ze stref: Co Jest Grane24 Music Zone, Active Zone, Green Zone and Food Zone. W zeszłym roku na festiwalu bawiło się 20 tysięcy osób.

fot. Bogna Kociumbas.

Festiwal „Literacki Sopot”, Sopot

KIEDY: 18-21 sierpnia 2016

Literacki Sopot postawił sobie za cel promocję literatury i czytelnictwa wśród mieszkańców Trójmiasta oraz turystów odwiedzających Sopot. Rosnące z roku na rok popularność i prestiż festiwalu, pozwalają sądzić, że zadanie to jest z sukcesem realizowane. Na cztery dni miasto zmienia się w prawdziwy literacki kurort, a najpiękniejsze zakątki Sopotu tętnią rytmem literackich spotkań, warsztatów i dyskusji. Tematem wiodącym tegorocznej, piątej edycji będzie literatura izraelska.

W sierpniu w Sopocie w ramach festiwalu spotkać się będzie można m.in. z mistrzem krótkich form Etgarem Keretem, autorem kryminałów Drorem A. Mishani, królową komiksu Rutu Modan i bohaterką małego politycznego skandalu w Izraelu Dorit Rabinyan. Organizatorzy zapraszają także na spotkania wokół scenariuszy filmowych jako gatunku literackiego. Ekspertami spotkań będą Eustachy Rylski, Andrzej Bart i Maria Zmarz-Koczanowicz. Festiwal Literacki Sopot to także dyskusje. Jedna z najważniejszych w tym roku rozpocznie się pokazem filmu „Dzieci słońca”. Będzie on wprowadzeniem do festiwalowej rozmowy o fenomenie kibuców. Posłuchać będzie można reżysera filmu, Ran Tala oraz autorkę głośnej autobiograficznej książki o dorastaniu w kibucu "Byliśmy przyszłością" Yael Neeman.

7-fortuna plays szymborska.jpg

„Fortuna plays Szymborska”, Kórnik

KIEDY: premierowe wykonanie 28 sierpnia

Nagrania Wisławy Szymborskiej czytającej swoje wiersze zna niemal każdy. Co wydarzy się, gdy melodia jej głosu zostanie potraktowana dosłownie - gdy muzykę ściśle uzależni się od jej słowa, a ze składowych powstanie interaktywny wieczór poetycki? „Fortuna plays Szymborska” w oryginalny sposób prezentuje wiersze Wisławy Szymborskiej w opracowaniu na taśmę (głos), trąbkę, perkusję oraz elektroniczne urządzenia przetwarzania dźwięku. Głównym założeniem projektu jest komunikatywne połączenie poezji, muzyki, sztuk wizualnych oraz wideo. Maciej Fortuna gra Wisławę Szymborską wszystkim - szczególnie młodym, którzy mogą odkryć ją zupełnie na nowo.

Wizualizacje, które zostaną wykorzystane podczas koncertu, bazują na materiałach wideo ukazujących Wisławę Szymborską czytającą swoje wiersze. Pokazane zostaną także kolaże Szymborskiej poddane modyfikacjom i animacji. W projekcie wezmą udział: Maciej Fortuna, Andrzej Konieczny i Paweł Wypych. Wydarzenie zakończy trwający od 3 lipca Festiwal Muzyka z Kórnika.

fot. Paweł Czarnecki

Festiwal Filmowy Kino Dzieci, wybrane miasta w Polsce

KIEDY: 17-25 września

Festiwal Filmowym Kino Dzieci to wyjątkowe przedsięwzięcie, na którym pokazywane są krótko- i pełnometrażowe filmy dla młodych widzów w wieku od 4 do 12 lat. W tym roku odbędzie się trzecia edycja wydarzenia.

Program Kina Dzieci jak co roku został przygotowany tak, aby każdy z uczestników festiwalu mógł w prezentowanych filmach znaleźć dla siebie coś wyjątkowego. Forma festiwalu zakłada konkurencję - tak dzieje się i w ramach Kina Dzieci. Najciekawsze tytuły wybiera zarówno jury, jak młodzi widzowie. Konkurować będą ze sobą wyjątkowe filmy niepokazywane do tej pory w polskich kinach – animacje i kino aktorskie, filmy najnowsze i te, które były już wyświetlane w wielu krajach i tam zdobyły tytuły najciekawszych produkcji dla młodych widzów.

Festiwal Kino Dzieci to nie tylko projekcje filmowe, ale także rodzinne warsztaty, które zachęcają do interpretacji filmów przez najmłodszych, spotkania branżowe i inne wydarzenia towarzyszące.

 

fot. w nagłówku - Fotolia

 

Renowacja i adaptacja budynku suszarni oraz zabezpieczenie przeciwpożarowe kompleksu Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju wsparte zostały z funduszy norweskich i EOG.

Gdański Teatr Szekspirowski realizuje projekt „Szeksploracje kultury” wsparty w funduszy EOG. Festiwal Filmowy Kino Dzieci jest finansowany z funduszy EOG.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się