Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Jak wytwarzano papier?

Jak wytwarzano papier?

Humanmag

A gdyby tak wybrać się w podróż śladem tradycyjnych zawodów? Na wakacje polecamy wizytę w Muzeum papiernictwa w Dusznikach Zdroju!

Redakcja Humanmag.pl
17 sierpnia 2017

  • Skomentuj

Dziś największa na świecie maszyna papiernicza (ulokowana w Hainan w Chinach) wytwarza w ciągu minuty do 1700 m wstęgi papieru o szerokości 11 m! Zapotrzebowanie na papier wciąż rośnie: na początku ubiegłego wieku statystyczny Ziemianin zużywał rocznie ok. 3 kg papieru, w 2012 r. - 56 kg. Przez wieki papier wytwarzano bardziej rzemieślniczymi, powolnymi sposobami – dziś nieopłacalnymi (choć jakość tego wytwarzanego w Chinach pozostawia wiele do życzenia). O tym jak pracowali czerpalnicy (czyli pracownicy czerpalni papieru) można dziś przekonać się w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, gdzie papier jest wciąż wytwarzany starymi metodami. Tamtejsi papiernicy – tak samo jak ich poprzednicy przez ponad cztery wieki – zanurzają sita w kadzi i odciskają zaczerpniętą warstwę masy papierniczej na chłonącej wodę przekładce. Tak powstaje każdy pojedynczy arkusz. Zwiedzając muzeum na żywo zobaczysz więc, jak wytwarza się papier metodą znaną od średniowiecza. Co więcej – uczestnicząc w warsztatach, samodzielnie wyczerpiesz swoją kartkę. A w ostatni lipcowy weekend organizowane jest tu Święto Papieru. Udział w festynie jak i zwiedzanie w tym czasie Muzeum są bezpłatne, a oferta aktywnego uczestnictwa wyjątkowo atrakcyjna: czerpanie i zdobienie papieru, badanie jego właściwości, drukowanie. Do tego liczne stoiska artystyczne, rzemieślnicze oraz handlowe, oferujące lokalne produkty. Warto się wybrać!

 

Renowacja i adaptacja zabytkowej suszarni w Dusznikach-Zdroju były współfinansowane ze środków EOG.

Fot. Fotolia

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się