Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Gajcy – głos tragicznego pokolenia

Gajcy – głos tragicznego pokolenia

Humanmag

Czy da się „oderwać” pisarza od jego dzieła? Spojrzeć na wiersz, nie widząc poety? Zagłębić się w powieść, nie czując potrzeby dowiedzenia się, kim jest jej autor? Chyba nie…  Polecamy książki, których bohaterami są niezwykli pisarze - dziś zachęcamy do lektury biografii Tadeusza Gajcy.

Redakcja Humanmag.pl
29 marca 2017

  • Skomentuj

22 lata i zaledwie garść wierszy… Mimo tak skromnego dorobku literackiego, Tadeusz Gajcy stał się głosem swojego pokolenia i jednym z najważniejszych przedstawicieli rocznika 1920. Nazwano ich Kolumbami, bo odkryli nieznany wcześniej kontynent… terroru, cierpienia, strachu i śmierci. Utalentowany poetycko redaktor podziemnego czasopisma „Sztuka i Naród” żył jak jego rówieśnicy – intensywnie, szybko i twórczo – czując nadchodzącą śmierć. Zginął na powstańczej reducie w wieku dwudziestu dwóch lat, a dowódcy natychmiast wnioskowali o przyznanie mu Krzyża Walecznych. Zdążył jednak opublikować dwa niewielkie tomiki poetyckie, które przeszły do historii literatury.

Po ponad siedemdziesięciu latach od śmierci Gajcego wciąż pojawiają się pytania: Kim był ten młody poeta? Czym wzbudził niechęć Czesława Miłosza, która nie ostygła do XXI wieku? Pod czyim nazwiskiem ukrywa się w powieści „Kolumbowie rocznik 20” Romana Bratnego? Czy faktycznie zginął wraz ze Stroińskim?

Stanisław Bereś prześwietla tragiczne życie poety, sięgając do wspomnień rodziny oraz znajomych, ale przede wszystkim dogłębnie analizując jego twórczość.

Stanisław Bereś
„Gajcy”
Wydawnictwo Czarne
październik 2016

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się