Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
 „Francuzi” w polskim wydaniu

 „Francuzi” w polskim wydaniu

Humanmag

Jeden z najciekawszych polskich reżyserów teatralnych, student Krystiana Lupy, dyrektor i założyciel Nowego Teatru w Warszawie, przygotował spektakl, którego premierę będziemy mogli zobaczyć już w październiku.

Redakcja Humanmag.pl
22 września 2015

  • Skomentuj

„Francuzi” to refleksja nad tożsamością współczesnej Europy inspirowana cyklem powieści „W poszukiwaniu straconego czasu” autorstwa Marcela Prousta. Warlikowski w nie tworzy dosłownego przekładu scenicznego tej monumentalnej powieści. Według założeń twórców, ideą „Francuzów” jest „znalezienie świata równoległego, struktury, przez którą przewleczemy naszą epokę jak przez precyzyjne ucho igielne krytycznego spojrzenia Prousta, z zachowaniem jego szczególności i ostrości widzenia i błyskotliwego poczucia humoru".

Światowa premiera spektaklu odbyła się 21 sierpnia podczas Ruhrtriennale - festiwalu interdyscyplinarnego w Zagłębiu Ruhry. Polska premiera przewidziana jest na 3 października.

Reżyseria: Krzysztof Warlikowski

Adaptacja: Krzysztof Warlikowski, Piotr Gruszczyński

Współpraca: Szczepan Orłowski

Festiwal Ruhrtriennale odbywa się cyklicznie w niemieckim Zagłębiu Ruhry. Łączy w sobie różne dyscypliny – teatr, muzykę, taniec, artystyczne instalacje, wystawy, spotkania z twórcami. Festiwalowe wydarzenia odbywają się w starych fabrykach, kopalniach czy odlewniach – przestrzeniach charakterystycznych dla tego regionu Niemiec.

 

Recenzenci po premierze:

„potężny wizualnie rozrachunek z dzisiejszą Europą” Andreas Wilink, Der Spiegel

„złożony i wymagający, ale fascynujący i wart obejrzenia wieczór teatralny" Stefan Keim, Die Welt
„Warlikowski odnajduje paralele między dekadenckim fin de siecle Prousta i dzisiejszym hedonizmem” Regine Mueller, TAZ

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się