Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Film na straży prawa

Film na straży prawa

Humanmag

Już niedługo wszyscy zainteresowani dobrym dokumentem będą mogli uczestniczyć w prawdziwej uczcie filmowej podczas szesnastej edycji festiwalu WATCH DOCS. Termin: 9-15 grudnia, Warszawa. Temat przewodni niezmiennie ten sam: prawa człowieka.

Redakcja Humanmag.pl
4 listopada 2016

  • Skomentuj

Nazwa festiwalu słusznie kojarzy się z angielskim „watchdog”, czyli psem stróżującym. „Watch docs” oprócz tego, że wskazuje na oglądanie filmów dokumentalnych, poprzez grę słów jasno wyznacza swój cel: strzeże tego, co chociaż jasno określone w prawie, w rzeczywistości nierzadko ginie „przygniecione” wagą interesów jednostek, grup, rządów. Dlatego pełna nazwa wydarzenia to Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Organizatorami festiwalu są Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Społeczny Instytut Filmowy.
Festiwale filmowe poruszające kwestię praw człowieka szczególnie w ostatnim dziesięcioleciu zyskują na popularności. Co roku powstają nowe, nierzadko w krajach, w których prawa człowieka naruszane są systemowo. WATCH DOCS jest jednym z najstarszych i największych festiwali tego typu na świecie. Każda edycja gromadzi kilkadziesiąt tysięcy widzów w całej Polsce. Filmy nie obalają nieludzkich reżimów i rzadko bezpośrednio wpływają na bieg wypadków w życiu społeczeństw – mówią Organizatorzy WATCH DOCS. - Są jednak jednym z najpotężniejszych czynników kształtujących nasze wyobrażenia, poglądy i wrażliwość. Prawa człowieka również kształtują nasze poglądy, wrażliwość i wyobrażenia o tym, jak powinien wyglądać świat społeczny. Do pewnego stopnia – naszym zdaniem wciąż zbyt małego – kształtują też sam ten świat. W filmach przestają być tylko abstrakcyjną ideą. Bo korzystanie z tych praw, albo konfrontacja z ich naruszaniem to realne życie bohaterów naszych filmów. 
Pokazywane na WATCH DOC filmy, to przede wszystkim filmy dokumentalne. Podczas każdej edycji festiwalu, jest ich blisko siedemdziesiąt. To wyjątkowe świadectwo, wyjątkowa siła oddziaływania, z której Organizatorzy WATCH DOCS chętnie korzystają. Chcielibyśmy, żeby nasi widzowie zobaczyli i odczuli w nich coś ważnego i wspólnego – dodają. Dlatego festiwal to nie tylko uczta dla amatorów kina dokumentalnego. Choć trzeba podkreślić, że to właśnie tu miały miejsce polskie premiery dzieł mistrzów dokumentu: Errola Morrisa, Raymonda Depardona, Kim Longinotto, Barbeta Schroedera, Wiktora Daszuka, Thomasa Heisego, Aviego Mograbiego, Rithy Panha czy Fredericka Wisemana. WATCH DOCS łączy bowiem dokumenty z dyskusją, w której biorą udział filmowcy i ich bohaterowie, działacze NGO, eksperci, publicyści i politycy.

Festiwal WATCH DOCS nie kończy się jednak na grudniowych pokazach w stolicy. Od 2003 r. co roku organizowany jest Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. W 2016 roku odwiedził on blisko 40 punktów na mapie Polski. Współorganizatorzy festiwalu objazdowego w poszczególnych miastach, którymi co roku są organizacje pozarządowe, ośrodki akademickie, teatry, kina i inne instytucje kultury, wybierają filmy z repertuaru ostatniej edycji warszawskiego MFF WATCH DOCS. Opracowują też własny program imprez towarzyszących - spotkania z ekspertami, dyskusje panelowe, fora organizacji pozarządowych, wystawy fotografii, koncerty czy spektakle. O tym, czy objazdowy WATCH DOCS trafi w 2017 roku do waszych miast, przekonać możecie się zaglądając na stronę festiwalu. Wstęp na wszystkie projekcje filmowe i imprezy towarzyszące odbywające się w ramach festiwalu objazdowego jest bezpłatny.

 

ZRÓB TO SAM

„Zrób to sam” to nowa inicjatywa Organizatorów festiwalu WATCH DOCS. Udostępniają oni siedem dokumentów pokazywanych podczas minionych edycji wszystkim tym, którzy we własnym zakresie chcą zorganizować publiczny lub prywatny, nieodpłatny pokaz wzbogacony debatą lub rozmową. Warunkiem przystąpienia do organizacji pokazu jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie www.watchdocs.pl w zakładce „Zrób to sam” . Organizatorzy WATCH DOCS oprócz samego filmu, zapewniają także m.in. materiały z przykładowymi scenariuszami prowadzenia debat.  

 

Festiwal WATCH DOCS wsparty został z funduszy EOG.

fotografia na otwarciu: Made in BY, reż. Luigi Milardi / WATCH DOCS

 

Winny z założenia, reż. Roberto Hernandez, Geoffrey Smith / fot. WATCH DOCS

Zima na Lampedusie, reż. Jakob Brossmann / fot. WATCH DOCS

Siostry z dżungli, reż. Chloe Ruthven / fot. WATCH DOCS

Mama Illegal, reż. Ed Moschitz / fot. WATCH DOCS

 

Drużyna E, reż. Katy Chevigny, Ross Kauffman / fot. WATCH DOCS

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się