Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
„Ekologiczne” i „ekonomiczne” często idą w parze

„Ekologiczne” i „ekonomiczne” często idą w parze

Humanmag

To, że jedne budynki są wygodne w użytkowaniu, zapewniają bezpieczeństwo rodzinie, a koszt ich utrzymania jest kilkukrotnie niższy od innych nie jest dziełem przypadku. Sednem sprawy nie są również zastosowane materiały - mówi Maciej Turski, ekspert ds. inteligentnych domów i nowoczesnych technologii w budownictwie.

Redakcja Humanmag.pl
4 maja 2016

  • Skomentuj

- Piotr Sawczuk: Jeżeli budynek zostanie odpowiednio zaprojektowany i będzie właściwie użytkowany, jakie korzyści ekonomiczne odnotuje rodzina w nim mieszkająca?

Maciej Turski, ekspert ds. inteligentnych domów i nowoczesnych technologii w budownictwie, autor książki „10 mitów inteligentnych domów”: To, że jedne budynki są wygodne w użytkowaniu, zapewniają bezpieczeństwo rodzinie, a koszt ich utrzymania jest kilkukrotnie niższy od innych nie jest dziełem przypadku. Sednem sprawy nie są również zastosowane materiały. W budowie domu energooszczędnego kluczowy jest przemyślany i dopracowany projekt. Dom buduje się tylko raz. Projekt można poprawiać wielokrotnie. Przemyślana koncepcja domu – bryły, konstrukcji, instalacji sanitarnych i teletechnicznych, choć często pracochłonna i kosztowna – korzyści przyniesie już w trakcie budowy domu. Umożliwi uniknięcie jeszcze kosztowniejszych błędów i poprawek. Pozwoli również podjąć bardziej świadome decyzje dotyczące technologii, którą chcemy wdrożyć w domu: która z nich okaże się kosztownym gadżetem, a która da realne korzyści? Nie da się odpowiedzieć na to pytanie bez przygotowanego planu działania. Jeszcze więcej korzyści ujawni się podczas użytkowania domu. Domy energooszczędne nie tylko są tańsze w codziennej eksploatacji, ale również mniej podatne na niszczące działanie czasu. Chociażby ze względu na lepszą wentylację, w pomieszczeniach nie zbiera się wilgoć i pleśń w okolicach okien. Ma to również wpływ na nasze zdrowie.

- Czy osiągnięcie wysokiego standardu energetycznego budynku jest bardzo kosztowne?

Nie bez powodu wprowadzono kilka poziomów energooszczędności budynków. Kluczowym parametrem, który je odróżnia jest roczne zużycie energii na każdy metr kwadratowy budynku. I tak dla konwencjonalnych domów parametr ten wynosi 120 kWh/m² rocznie, dla domów energooszczędnych 40, a dla domów pasywnych 15 – odpowiada to zużyciu ok. 1,5 l oleju opałowego rocznie na metr kwadratowy domu. A są jeszcze budynki zero-energetycznie i plus-energetyczne! Do realizacji każdego z tych wariantów potrzebne są inne techniki i inny zasób portfela. Jeśli szukamy najlepszego stosunku oszczędności do ceny, skupmy się na domach energooszczędnych. W tym wariancie koszt budowy domu w stosunku do tradycyjnego może być wyższy o ok. 25-35%. Koszt ten jednak należy traktować jako inwestycję – i to o całkiem niezłej stopie zwrotu.

 - Co jeszcze może przyczynić się do energooszczędności domu?

Udręką domów energooszczędnych są mostki cieplne. Co z tego, że nasz dom zbudowany jest niczym termos jeśli jest… otwarty. Mostki cieplne, niczym rozszczelnione okno zimą, wyprowadzają ciepło z budynków. Przyczyną ich powstawania mogą być błędy konstrukcyjne (takie jak brak zastosowanych odpowiednich przegród w konstrukcji balkonu) lub zaniedbania wykonawcy (spowodowane na przykład niedbałym łączeniem elementów izolacyjnych). Niezależnie od przyczyny całkowite wyeliminowanie mostków cieplnych jest niemożliwe, jednak zarówno projektant jak i wykonawcy powinni jak najbardziej zminimalizować ich wpływ na ogólną izolację budynku. Innym narzędziem skutecznie obniżającym koszt użytkowania budynku jest automatyka, potocznie nazywana inteligentnym domem. Dzięki indywidualnemu dostosowaniu temperatury w każdym pomieszczeniu, możliwości jej zmiany w cyklu dziennym, tygodniowym i rocznym możliwe jest znaczące obniżenie kosztów. Tutaj każdy stopień ma znaczenie. Dodatkowe oszczędności pojawią się dzięki racjonalnemu zarządzaniu odbiornikami energii elektrycznej – przede wszystkim źródłami światła. Pojawia się jeszcze jeden czynnik, którego nie da się stabelaryzować ani zaplanować. Jest to czynnik ludzki. Potrzeby i przyzwyczajenia każdego człowieka są inne. W skrajnym przypadku nawet najbardziej energooszczędny budynek nie spełni swojej roli, jeśli w nieskończoność powielane będą nieprawidłowe nawyki, takie jak długotrwałe przewietrzanie pomieszczeń, przegrzewanie pojedynczych stref czy nieodpowietrzanie grzejników.

- Czym różni się dom energooszczędny od domu inteligentnego?

Pojęcia dom energooszczędny i dom inteligentny nie mogą być używane naprzemiennie. Choć wiele je łączy, to jeszcze więcej dzieli. Pierwsze związane jest z parametrami cieplnymi. Dom energooszczędny to po prostu dom, który został skonstruowany, by nie tracił ciepła, a więc był tańszy w eksploatacji. Drugi termin określa dom wyposażony w system automatyki, czyli możliwość centralnego sterowania wszystkimi instalacjami, jak np. oświetleniem, wentylacją, multimediami, jak również ogrzewaniem. I choć nie będzie dla nas partnerem do gry w szachy, zwyczajowo nazywany jest domem inteligentnym. Co w takim razie je łączy? Domy o najlepszych parametrach oszczędnościowych nie mogą funkcjonować bez centralnego systemu zarządzania. Dzięki zintegrowaniu systemów grzewczych, wentylacji, klimatyzacji, a nawet oświetlenia możliwe jest utrzymywanie parametrów domu pasywnego, czy zero-energetycznego.

- Czy Polacy na mapie Europy są bardzo „energochłonni”?

Jak wspomniałem powyżej, koszt budowy domu energooszczędnego w Polsce szacuje się na ok. 30% wyższy od domu klasycznego. W przypadku rynku niemieckiego jest to jedynie 10% więcej - i tammało kto decyduje się na budowę domu w technologii klasycznej. Podobne proporcje dotyczą innych krajów wysokorozwiniętych – również skandynawskich.

Niewielka liczba domów energooszczędnych, wciąż kulejąca kultura techniczna wielu wykonawców oraz położenie geograficzne naszego kraju decydują o tym, że jesteśmy w trudnej sytuacji w porównaniu do innych krajów Europy. Pocieszać nas może jednak fakt, że zaledwie kilkanaście lat temu budowa domu energooszczędnego w Niemczech również wiązała się z dużo wyższym kosztem. Wszystko wskazuje więc na to, że w najbliższych latach możemy spodziewać się małej „rewolucji” w budownictwie.

- Europejska Agencja Ochrony Środowiska (EEA) opracowała ranking, według którego aż 6 polskich miast, znajduje się w pierwszej dziesiątce tych najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Wysoka energochłonność budynków negatywnie wpływa na jakość powietrza. Jak możemy to zmienić? Jakie konsekwencje może to wywoływać?

Rzeczywiście tak jest. Miałem niestety okazję również zapoznać się z tym raportem – niechlubnie wyprzedza nas jedynie Bułgaria. Zaś miasta Europy zachodniej zajmują kluczowe miejsca, ale na końcu tej listy. W prasie sprzed stu lat, poziom rozwoju gospodarczego poszczególnych krajów Europy symbolizowano wielkością kominów i ilością wydostających się z nich spalin. Sporo się w tym czasie zmieniło. Myślę, że ranking EEA jest nie tylko wskaźnikiem jakości życia, ale również wskaźnikiem kondycji gospodarki – dziś nastawionej na zrównoważony rozwój. W tym wypadku wnioski – niestety – nasuwają się same. Przed nami lata, a może pokolenia ciężkiej pracy. Jest jednak szansa na przyspieszenie tej tendencji – mam tu na myśli wzrost świadomości społeczeństwa na temat technologii, jaką dzisiejszy rynek oferuje. Potrzebni są ambasadorowie, którzy poniosą wieść, że ekologiczne i ekonomiczne często idzie ze sobą w parze.

Rozmawiał: Piotr Sawczuk

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się