Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Eklektyczna forma brzmienia

Eklektyczna forma brzmienia

Humanmag

Festiwal Punkt Eklektik Session we Wrocławiu był okazją do zetknięcia się z oryginalnymi formami muzyki. Dwie edycje oraz jesienne tournee po Polsce przyciągnęły słuchaczy spragnionych sztuki na najwyższym poziomie. W tym roku czeka nas kolejna muzyczna uczta.

Redakcja Humanmag.pl
22 września 2015

  • Skomentuj

Artyści skupieni we wrocławskim Eklektik Session nie tylko pracują nad integracją lokalnego środowiska twórców, ale też nawiązują współpracę z artystami z całego świata – by ponad granicami tworzyć nową, unikalną muzykę. W 2014 roku zaprosili do współpracy twórców z innowacyjnego, norweskiego festiwalu Punkt. W kooperacji ze skandynawskimi artystami zrealizowali w Polsce dwie edycje festiwalu - wiosenną oraz jesienną. A także ruszyli w tournee, dzięki czemu skandynawskie brzmienia dotarły do pięciu kolejnych miast.

Punkt to nietypowy festiwal, który odbywa się w norweskim Kristiansand. Dowodzą nim Jan Bang i Erik Honoré. W trakcie festiwalu na scenie głównej grają zaproszeni artyści, których utwory są bezpośrednio remiksowanie na żywo przez uznanych muzyków, producentów oraz remikserów. Pomysł na taką formę tworzenia chwycił na tyle, że w ubiegłym roku odbyła się już 9. edycja Punktu. Od kilku lat artyści festiwalu zapraszani są za granicę, dzięki czemu tworzy się siatka współpracy w różnych częściach Europy i świata. Po Londynie, Mannheim, Düsseldorfie, Barcelonie oraz Tallinie w ubiegłym roku do tej pajęczyny dołączył też Wrocław.

Wszystko dzięki zaangażowaniu członków Eklektik Session, którzy sprowadzili artystów (w tym ojców-założycieli) festiwalu Punkt na koncerty w Polsce. Wiosenna edycja Punkt Eklektik Session gościła na scenach Impartu. Od 7 do 9 marca 2014 r. na jednej scenie wystąpili wybitni artyści z Norwegii, w tym Arve Henriksen, Stian Westerhus, Ingar Zach oraz wspomniani założyciele festiwalu. Obok nich pojawili się artyści reprezentujący środowiska artystyczne Wrocławia - dla nich była to wyjątkowa okazja by zaprezentować, często premierowo, swoją twórczość. Punktem kulminacyjnym wiosennego koncertowania był wspólny występ Eklektik Orchestry, złożonej z uczestników Festiwalu. Ponad dwudziestu muzyków stworzyło muzyczną interpretację "Solaris" Stanisława Lema.

Wiosenna edycja Punkt Eklektik Session odbyła się na scenach wrocławskiego Impartu. 25 artystów z Wrocławia i Norwegii zagrało finałowy koncert inspirowanym powieścią Stanisława Lema

Jedną z partii wokalnych wykonała Adrianna Styrcz.

Pierwszego dnia można było też usłyszeć premierowe „Talking Tree”, projektu wibrafonisty Marcina Ciupidro.

Jesienna odsłona zawitała z kolei na deski Kina Nowe Horyzonty. Program muzyczny wzbogacono o element edukacyjny. Seminarium "Story of A Song”, które poprowadził legendarny producent Roli Mosimann oraz inicjator Eklektik Session i pomysłodawca Festiwalu, Radek “Bond” Bednarz pozwoliło wejrzeć głęboko w proces technicznego rodzenia się muzyki w studiu. Do tego liczne premiery muzyczne oraz finałowy koncert orkiestry festiwalowej sprawiły, że jesienny Punkt Eklektik Session był doskonałą okazją do obserwowania jak "staje się muzyka". Finałowy koncert był (literalnie, bo podtytułem "The Deep") zejściem w głębiny muzycznych pokładów kreatywności.

Zwieńczeniem jesiennej edycji festiwalu była muzyczno-wizualna podróż do głębin.

Jesienna edycja Punkt Eklektik Session gościła w Kinie Nowe Horyzonty. Jedną z atrakcji drugiego dnia festiwalu był wspólny koncert artystów związanych z festiwalem Punkt oraz Nilsa Pettera Molvaera

Mieszkańcy Krakowa, Rzeszowa, Łodzi, Gdańska oraz Warszawy jeszcze w pierwszej połowie listopada ubiegłego roku mieli okazję spróbować odrobinę klimatu wrocławskiego muzykowania. Artyści ruszyli wtedy w trasę po Polsce!

W tym roku będzie okazja do spróbowania muzyki świata w kolejnym, nowym miejscu. Kooperacja z Narodowym Forum Muzyki sprawia, że na scenie festiwalowej rozbrzmiewać będą dźwięki z najdalszych zakątków świata. Między 16 a 18 października odbędziemy unikalną podróż przez muzykę, obraz i słowa. Tegoroczna edycja będzie skupiona wokół tematyki gór - inspirowane nimi będą koncerty, panele dyskusyjne, wystawy zdjęć czy (co oczywiste) koncert finałowy. Będzie on próbą odpowiedzi na pytanie o to, jak ważne są dla człowieka góry - w dosłownym i metaforycznym sensie. Jeśli dodać do tego, że w gronie artystów będą muzycy z Japonii, Szwecji, Rosji, Szwajcarii, Niemiec oraz Austrii, to nie pozostaje nic innego jak szykować się na ucztę z dźwięków. W oczekiwaniu na te październikowe wieczory, warto zobaczyć jak wyglądała ubiegłoroczna edycja festiwalu.

CO: NFM | Eklektik Session
GDZIE: Wrocław, Narodowe Forum Muzyki
KIEDY: 16-18.10.2015
SPRAWDŹ: www.nfm.wroclaw.pl/eklektik-session

ARKADIUSZ KACZANOWSKI / FOT. SŁAWEK PRZERWA, MACIEJ MARGIELSKI

PUNKT EKLEKTIK SESSION 2014
BYŁ WSPÓŁFINANSOWANY Z FUNDUSZY EOG.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się