Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Czechow na nowo

Czechow na nowo

Humanmag

„Wiśniowy sad” jest ostatnim utworem dramatycznym napisanym przez Antoniego Czechowa. To opowieść o ludziach – rosyjskiej arystokracji – stojących w obliczu katastrofy. Bohaterowie są pogrążeni w długach i jedynym ratunkiem w tej sytuacji wydaje się być sprzedaż majątku i tytułowego wiśniowego sadu. Gdański Teatr Wybrzeże przedstawił interpretację tego klasycznego tekstu – w reżyserii Anny Augustynowicz. Zainteresowani wciąż mogą go zobaczyć.

Redakcja Humanmag.pl
22 marca 2017

  • Skomentuj

Anna Augustynowicz, dyrektor artystyczna Teatru Współczesnego w Szczecinie, jako reżyser teatralny lubi pracować z aktualnymi tekstami dramatycznymi, które poruszają ważne i bieżące społeczne problemy. Gdy realizuje teksty klasyczne,  tworzy ich uwspółcześnione wersje – na dobrze znanej podstawie kreuje całkiem nowe światy. Było tak m.in. w przypadku „Balladyny” Juliusza Słowackiego, którą to wyreżyserowała w 1998 roku dla Teatru Współczesnego w Szczecinie, czy też szekspirowskiej „Burzy” zainscenizowanej w roku 2016. Podobnie dzieje się w inscenizacji „Wiśniowego sadu” Antoniego Czechowa, którą Anna Augustynowicz przygotowała dla gdańskiego Teatru Wybrzeże. Głównym elementem surowej scenografii są puste krzesła podkreślające emocjonalny chłód relacji bohaterów spektaklu. Gorzki dramat Czechowa ukazuje rozpad dawnej własności ziemskiej, ale przede wszystkim postępujący rozkład związków między ludźmi – czytamy w opisie przedstawienia.

Spektakl „Wiśniowy sad” uświetnił jubileusz 70-lecia Teatru Wybrzeże i 50-lecie  istnienia sceny na Targu Węglowym w Gdańsku. W roli głównej – dziedziczki Lubow Raniewskiej – występuje Dorota Kolak.

 

Premiera: 16 grudnia 2016 r.
Przekład: Jerzy Jarocki
Reżyseria: Anna Augustynowicz
Scenografia: Marek Braun
Kostiumy: Wanda Kowalska
Muzyka: Jacek Wierzchowski

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się