Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Co czytać?

Co czytać?

Humanmag

Czy da się „oderwać” pisarza od jego dzieła? Spojrzeć na wiersz, nie widząc poety? Zagłębić się w powieść, nie czując potrzeby dowiedzenia się, kim jest jej autor? Chyba nie… To tłumaczy popularność literackich biografii, które stanowią zaproszenie do niezwykłych podróży. Podróży, które dają możliwość czytania między wierszami. Tym razem polecamy książki, których bohaterami są niezwykli pisarze.

Redakcja Humanmag.pl
15 marca 2017

  • Skomentuj

„Dżanus” to pełna zwrotów akcji opowieść o losach polskiego pisarza, który po wprowadzeniu stanu wojennego postanowił nie wracać do Polski i zamieszkał w Nowym Jorku.

Janusz Głowacki, znany w Polsce autor opowiadań, felietonów i scenariuszy filmowych, którego „Polowanie na muchy” wyreżyserował Andrzej Wajda, który z Markiem Piwowskim stworzył „Rejs” i który napisał scenariusz do „Trzeba zabić tę miłość” Janusza Morgensterna, zaczynał życie za oceanem jako nikomu tam nieznany pisarz. Z początku klepał biedę, walczył z przeciwnościami losu, wgryzał się w struktury establishmentu nowojorskiego światka artystycznego. W kilka lat stał się jednym z najczęściej nagradzanych dramaturgów, tłumaczonym na kilkadziesiąt języków, o którego zabiegali najwięksi reżyserzy amerykańscy. Jego sztuki trafiły do kilkudziesięciu teatrów w Ameryce oraz na świecie. Grano je na scenach od Waszyngtonu, Los Angeles, Nowego Jorku, Chicago, Buenos Aires, Paryża, Londynu po Tajpej, Moskwę, Bonn, Pragę, Kijów czy Madryt.

Elżbieta Baniewicz opowiada o tych sukcesach, ale przede wszystkim stawia pytania: jak i dlaczego tak poważny sukces polskiego pisarza stał się możliwy. 

 

Elżbieta Baniewicz
„Dżanus”
Wydawnictwo Marginesy
listopad 2016

Dzanus-male.jpg

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się