Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Aktywność nie idzie na emeryturę

Aktywność nie idzie na emeryturę

Humanmag

O aktywności obywatelskiej seniorów rozmawiamy z Panią Jolantą Lauryn, przewodniczącą Suwalskiej Rady Seniorów.

Redakcja Humanmag.pl
12 lipca 2017

  • Skomentuj

Do uczestnictwa w Radzie Seniorów skłoniła mnie naturalna potrzeba działania i ogromna chęć wykorzystania dotychczasowych doświadczeń zawodowych. Pracowałam jako nauczyciel, dyrektor placówki oświatowej, dyrektor kuratorium oświaty, radna, i oczywiste było, że moja dotychczasowa aktywność nie idzie na emeryturę. Dotychczas było zdecydowanie za mało stowarzyszeń obywatelskich zrzeszających osoby starsze.

Moim zdaniem spadek aktywności społecznej osób starszych wynika z braku przestrzeni do realizacji pomysłów, jak również nieprzygotowania się do emerytury. Warto postawić na tworzenie perspektyw i prezentowanie dobrych wzorców wśród osób przymierzających się do życia emeryta. Ważne, aby propagować aktywną postawę, jeszcze podczas pracy zawodowej stworzyć plan działania, aby jak najlepiej na emeryturze wykorzystać swoje talenty i nieocenione doświadczenie zawodowe. Jedną z możliwości aktywnego działania jest nasza Suwalska Rada Seniorów, która działa przy Prezydencie Miasta Suwałk. Ma charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny. Jej głównym celem jest reprezentowanie seniorów i wypracowywanie wspólnie z władzami miasta rozwiązań przyjaznych osobom starszym. Warto podkreślić, że powstała z inicjatywy oddolnej i była pierwszą radą seniorów w województwie podlaskim.

Naszą pracę rozpoczęliśmy od dokładnego zdiagnozowania środowiska seniorów. Przeprowadziliśmy badania wśród stowarzyszeń zrzeszających emerytów, kościołach, placówkach służby zdrowia i szkołach. Chcieliśmy dotrzeć do jak największej liczby osób, które zasygnalizują nam, jakie są najważniejsze potrzeby środowiska seniorów. Wnioski z tych badań pozwoliły wyznaczyć nam podstawowe kierunki działania. Udało nam się pozyskać środki finansowe i utworzyć przestrzeń do działania dwóch klubów seniora. Z naszej inicjatywy Miasto Suwałki zorganizowało program „Aktywny senior”, którego celem jest podniesienie poziomu aktywności społecznej i poprawa jakości życia suwalskich seniorów poprzez stworzenie i rozwijanie systemu ulg i rabatów umożliwiających większy dostęp do ofert kulturalnych, sportowych i usług. W każdą środę w naszym mieście obowiązuje opłata 5 zł za wstęp do kina czy parku wodnego. Pracujemy teraz nad możliwością stworzenia oferty dla seniorów przez firmy prywatne, głównie działające w sektorze usług. Zdobywamy środki finansowe i wspieramy już działające organizacje, np. kulturalne.

„Koperta życia” dla Suwalczan to kolejna wspierana przez nas inicjatywa. Plastikowa koperta zamykana na zatrzask zawiera kartę informacyjną z danymi osobowymi pacjenta, numery telefonów do najbliższych, informacje medyczne: choroby, przyjmowane na stałe leki, uczulenia, naklejkę o treści „Tu jest Koperta Życia” do umieszczenia na drzwiach lodówki. Akcja kierowana jest przede wszystkim do samotnych mieszkańców Suwałk w wieku poprodukcyjnym 60/65 i ma na celu ułatwienie i przyspieszenie działania służb ratowniczych i medycznych. Na terenie miasta rozdano 5 tys. takich kopert.

Ponadto, wspieramy działania dyrektora szpitala w zakresie dostępności do specjalistów z zakresu geriatrii. Zorganizowaliśmy dom dziennego pobytu dla osób starszych. Aktywizujemy wolontariuszy, w tym samych seniorów, którzy szczególnie dbają o „niewidzialnych” staruszków, czyli tych mieszkających na 3 czy 4 piętrze i dotknięci chorobą od lat nie opuszczają swoich mieszkań.
Równie ważna, jak działanie na rzecz osób starszych, jest dla nas współpraca z najmłodszym pokoleniem. To właśnie z inicjatywy Suwalskiej Rady Młodzieżowej rozpoczęliśmy wspólne działania. Chociażby w tym roku, w ramach Dni Solidarności Międzypokoleniowej poszliśmy z młodzieżą na wagary i urządziliśmy interesujący spacer po Suwałkach. Dzieliliśmy się z młodymi bogatą wiedzą o historii miasta.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się