Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
24h w teatrze

24h w teatrze

Humanmag

Narodowy Teatr Stary w Krakowie 4 i 5 czerwca zaprosił widzów na całodobowe wydarzenie artystyczno-teatralne pn. „Długi obieg”. Przestrzenie teatru wypełniły się działaniami performatywnymi, instalacjami i pracami artystycznymi, które zostały widzom udostępnione na 24 godziny.

Redakcja Humanmag.pl
13 lipca 2016

  • Skomentuj

Założeniem tego artystycznego przedsięwzięcia było stworzenie wystawy, która – podobnie jak teatralne przedstawienie – zniknie po krótkim czasie trwania. Podczas „Długiego obiegu” spotkali się artyści różnych dziedzin – performer, rzeźbiarka, poeta, scenograf, reżyser, tancerz, artyści tworzący instalacje.

Justyna Łagowska, kuratorka, zaprosiła do współpracy wybitnych twórców sztuk wizualnych, takich jak Katarzyna Kozyra, Zbigniew Libera i Anna Królikiewicz oraz poszukujących twórców teatralnych z Polski i Islandii – mówi Szymon Adamczak, dramaturg Narodowego Teatru Starego.

Każdy z artystów, specjalnie na potrzeby tego wydarzenia, przygotował inspirowaną teatrem kreację – wystawę, instalację lub performance.

Sposób poruszania się po tej ekspozycji był wyjątkowy i kameralny.

Co 20 minut grupa 10 widzów wyruszała wraz z przewodnikiem w specjalnie przygotowaną trasę po zakamarkach Starego Teatru i spotykała się z efektami pracy zaproszonych przez nas twórców. Nasi widzowie zaskakiwani byli różnorodnością przygotowanych działań, które oddziaływały na zmysły, stawiały wyzwania, angażowały i zachęcały do wspólnej zabawy – objaśnia Szymon Adamczak. – Wydarzenie było bardzo cennym i wspólnotowym doświadczeniem zarówno dla widzów, jak i wszystkich pracowników Teatru, dzielnie podejmujących ten 24-godzinny wysiłek. Z zadowoleniem stwierdzamy, że w niebanalny sposób udało się zaprezentować nowe i nietypowe dla naszego teatru prace artystyczne. Mamy nadzieję, że tego typu przedsięwzięcie stanowi dobrą podstawę do kolejnych, frapujących projektów Narodowego Starego Teatru – podsumowuje dramaturg.

Kurator: Justyna Łagowska

Współpraca artystyczna: Michał Buszewicz

Tak było na przedstawieniu

Fot. Przemek Krzakiewicz

Fot. Przemek Krzakiewicz

Fot. Przemek Krzakiewicz

Fot. Przemek Krzakiewicz

Fot. Przemek Krzakiewicz

Fot. Przemek Krzakiewicz

Fot. Przemek Krzakiewicz

Fot. Przemek Krzakiewicz

Fot. Przemek Krzakiewicz

Fot. Przemek Krzakiewicz

Fot. Przemek Krzakiewicz

Artyści uczestniczący w „Długim obiegu””

Marcin Cecko

Katarzyna Kozyra

Anna Królikiewicz
Mirek Kaczmarek

Zbigniew Libera

Justyna Sobczyk

Rafał Urbacki
Szpecht/Haudek/Czupkiewicz
Marble Crowd (Islandia)

Nowe otwarcie w Teatrze? 

„Długi obieg” to przedsięwzięcie Narodowego Starego Teatru w Krakowie związane z planowaną przez tę placówkę inauguracją działalności MICET.Muzeum Interaktywnego/Centrum Edukacji Teatralnej. Muzeum ma otworzyć Teatr na całkiem nowy – interaktywny wymiar aktywności. Podstawą ma być żywy kontakt zwiedzających z materią teatru. Będą tu oni mogli np. poćwiczyć dykcję lub wypróbować techniki aktorskie.

Na widzów będzie tu czekać pięć ścieżek tematycznych: Ciało i tożsamość (ćwiczenia prowadzone przez wirtualnych aktorów), Wolność i zniewolenie (wizualny przewodnik po historii Starego Teatru), Pamięć i emocje (wirtualny trening improwizacji aktorskiej), My i oni (czyli twórcy i widzowie - będzie można sprawdzić swój potencjał aktorski, reżyserski, scenograficzny), Nowe światy (nowoczesne technologie i możliwości jakie dają). MICET zajmie przestrzenie na parterze Narodowego Starego Teatru oraz jego piwnice. Otwarcie planowane jest na wrzesień 2016 r.

Fundusze norweskie i EOG wsparły „Długi obieg” oraz MICET.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się