Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Wyjątkowa wystawa prac słynnego autora komiksów

Wyjątkowa wystawa prac słynnego autora komiksów

Humanmag

Tadeusz Baranowski szerszej publiczności znany jest jako autor znakomitych komiksów dla dzieci „Antresolka profesora Nerwosolka” czy „Podróż smokiem Diplodokiem”. Do końca grudnia zobaczyć można wyjątkową wystawę jego prac malarskich.  Podczas wystawy w New atelier Design, zatytułowanej „Podświadomość”, zostaną zaprezentowane wybrane prace malarskie Tadeusza Baranowskiego z lat 2010- 2017. O swojej sztuce sam artysta mówi: „Już […]

Justyna Łotowska
30 listopada 2017

  • Skomentuj

Tadeusz Baranowski szerszej publiczności znany jest jako autor znakomitych komiksów dla dzieci "Antresolka profesora Nerwosolka" czy "Podróż smokiem Diplodokiem". Do końca grudnia zobaczyć można wyjątkową wystawę jego prac malarskich. 

Podczas wystawy w New atelier Design, zatytułowanej "Podświadomość", zostaną zaprezentowane wybrane prace malarskie Tadeusza Baranowskiego z lat 2010- 2017. O swojej sztuce sam artysta mówi: „Już w pierwszych pracach malarskich dążyłem do płaskorzeźby, a moim marzeniem było zbudować trójwymiarowy obraz, w który widz będzie mógł wejść i obejrzeć od środka”.
Ekspozycja obejmuje ok. 30 prac, będących efektem dalszych eksperymentów artysty z formą oraz strukturą, przez co nadal zaskakuje swoją nowatorskością i oryginalnością techniki. Kolejno nakładane na siebie materiały, często czerpane z natury – gałęzie, deski, tkanina, pleksi,
w połączeniu z gładką taflą akrylowego tła, tworzą abstrakcyjne kompozycje, w których artysta stara się oddać swoje emocje, skojarzenia oraz nieskończenie inspirującą go naturę.
Barwy obrazów raz połączone są ze sobą w mocno kontrastujące zestawy, innym razem, obraz, w obrębie koloru, tworzony jest z subtelnej gradacji odcieni granatu, żółcieni, szarości. Ważną rolę w twórczości Tadeusza Baranowskiego odgrywa również, padające na jego rzeźbiarskie kompozycje światło odsłaniające przed wnikliwym widzem kolejne niuanse – spękania, odbicia, łuszczenia, będące częściami składowymi tajemniczych wizji autora, który nigdy nie zdradza tytułu swej pracy, zdając się na wyobraźnię i wrażliwość widza.
W trakcie trwania wystawy nie zabraknie akcentów dedykowanych wielbicielom komiksu - zostaną zaprezentowane plansze komiksowe, filmy oraz albumy, min słynny „1001 comics you must read before die”.

Wystawa trwa : 6 – 31 grudnia 2017 r

Tadeusz Baranowski (1945, Zamość, Polska) - Absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Warszawie, pracownia prof. A. Nacht-Samborskiego i prof. A. Kobzdeja. Dyplom z wyróżnieniem w 1969 roku. Malarz, ilustrator, projektant, twórca komiksów. Głównym sposobem wypowiedzi artystycznej Baranowskiego jest malarstwo. W latach wcześniejszych, oprócz malarstwa zajmował się także grafiką użytkową (szczególnie prasową tworząc liczne autorskie layouty pism) oraz twórczością dla dzieci, za którą otrzymał od ministra Kultury i Sztuki oraz Dziedzictwa Narodowego medal „Gloria Artis” (2007 r.). W latach 1984 -1990 współpracował z belgijskim wydawnictwem Editions du Lombard. Znalazł się jako jedyny polski ilustrator w ekskluzywnym wydaniu piosenek J. Brela wydanym w Belgii i Francji.
Od 1998 r. współpracował przez rok ze "Światem Komiksu". Był autorem pierwszego logo magazynu i jego szaty graficznej. Za sprawą swoich autorskich komiksów dla dzieci (m.in. „Antresolka Profesorka Nerwosolka”, „Skąd się bierze woda sodowa”, czy „Podróż smokiem Diplodokiem”) znalazł się w amerykańskiej antologii wydanej przez wydawnictwo Universe pt. „1001 comics you must read before die”. W 2005 r. rozpoczął bezprecedensowy projekt, wydając pożegnalny, kolekcjonerski album, zatytułowany "Tffffuj! Do bani z takim komiksem",
w którym profesorek Nerwosolek i Entomologia udają się na zasłużoną komiksową emeryturę.

Jego obrazy znajdują się m.in. w zbiorach Zachęty, MKiS, Teatru Studio w Warszawie oraz w zbiorach prywatnych. Współpracuje min z Galerią Saatchi Art.

Źródło i zdjęcie: informacja prasowa organizatora

 

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się