Dostarczamy HUMANistycznych inspiracji - ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU! Albo od razu polub
Odkryj Azję!

Odkryj Azję!

Humanmag

W listopadzie i grudniu Toruń będzie zachwycał inspirującymi spotkaniami z kultura i sztuką Dalekiego Wschodu. Co w programie? Zobaczcie: 10.11.17.(piątek) godz. 16:00 – Warsztaty składania lalek z papieru shiori ningyo cz. 2 (Hajime Watanabe) Shiori ningyo jako forma prostych zabawek dla dzieci wykształciło się prawdopodobnie w XVIII wieku, choć historia tworzenia ludzkich postaci z papieru […]

Justyna Łotowska
27 listopada 2017

  • Skomentuj

W listopadzie i grudniu Toruń będzie zachwycał inspirującymi spotkaniami z kultura i sztuką Dalekiego Wschodu. Co w programie? Zobaczcie:

10.11.17.(piątek) godz. 16:00 – Warsztaty składania lalek z papieru shiori ningyo cz. 2 (Hajime Watanabe)

Shiori ningyo jako forma prostych zabawek dla dzieci wykształciło się prawdopodobnie w XVIII wieku, choć historia tworzenia ludzkich postaci z papieru w Japonii jest znacznie dłuższa. W starożytności papier był towarem deficytowym, na taką przyjemność mogła pozwolić sobie tylko ówczesna arystokracja. Z czasem, gdy papier stał się ogólnodostępny, lalki te robiły sobie dzieci ubogich rodziców, których nie było stać na drogie zabawki. Przez wieki sztuka ta ewoluowała dzięki wielu zastosowaniom – to nie tylko doskonała rozrywka, lalki te mogą także służyć jako np. dekoracja bądź, z racji swojej płaskiej formy, jako zakładka do książki.

17.11.17. (piątek) godz. 17:00 – otwarcie wystawy Japonia spod kwitnącej wiśni. Wystawa fotografii Krzysztofa Muskalskiego

Krzysztof Muskalski to uznany artysta. Jest członkiem rzeczywistym Stowarzyszenia Twórców Fotoklub RP oraz Związku Polskich Artystów Fotografików. W ramach swoich podróży odwiedził wiele zakątków Polski, Europy, Ameryki, Afryki, Azji, Australii i Oceanii. Swoje wyprawy opisuje w licznych artykułach, spotkaniach, audycjach radiowych i telewizyjnych. Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu autorskich i zbiorowych wystawach fotograficznych w kraju i za granicą. Ma na swoim koncie nagrody i wyróżnienia w konkursach fotograficznych w kraju i zagranicą oraz autorski album fotografii „Czas Podróży.

24.11.17.(piątek) godz. 16:00 – warsztaty kaligrafii japońskiej (Hajime Watanabe)

Zapraszamy na warsztaty kaligrafii japońskiej, które odbędą się 24 listopada o godzinie 16:00 w Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą. Zajęcia poprowadzi wieloletni lektor języka japońskiego w toruńskim Empik School Hajime Watanabe.

25.11.17. (sobota) godz. 17:00 –Onnagata - fenomen teatru kabuki– Robert Andrzej Dul

Zapraszamy na spotkanie z Robertem Andrzejem Dulem - etnologiem i badaczem japońskiego teatru, który opowie o historii powstania i rozwoju teatru kabuki, jego roli w kształtowaniu wzorców estetycznych i społecznych w Japonii od epoki szogunów do współczesności. Wykład ilustrowany będzie japońskimi drzeworytami o tematyce teatralnej, zdjęciami, oraz fragmentami sztuk kabuki z komentarzem prelegenta. Będzie to opowieść o tym, jak teatr rozwijał się od kobiety do kobiecości, uosabianej na scenie przez role i aktorów onnagata, który fenomen jest jednym z symboli tradycyjnej kultury japońskiej. Wstęp wolny!

2.12.17. (sobota) godz. 17:00 – Indie z miłością i śmiechem – spotkanie z Piotrem Bielskim

Piotr Bielski jest socjologiem, podróżnikiem, autorem książek „Joga śmiechu. Droga do radości” (2016) i „Indie z miłością i śmiechem” Przewodnik subiektywny” (2017) oraz organizatorem autorskich wycieczek do Indii.

16.12.17. (sobota) godz. 17:00 –– Kambodża - w Królestwie Khmerów– spotkanie z podróżnikiem Zdzisławem Preisnerem

Zdzisław Preisner - doktor geografii, podróżnik, fotograf, właściciel Oficyny Wydawniczej „Turpress”. Odwiedził 113 krajów na wszystkich kontynentach, skąd przywiózł ponad 60 tys. fotografii w postaci slajdów oraz około 20 tys. obrazów cyfrowych. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu geomorfologii, glacjologii, geografii regionalnej świata, geoturystyce. W czasie podróży, obok fascynacji przyrodą, zainteresowany miejscowymi kulturami, historią, architekturą, sztuką, etnografią, obyczajami itp.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz naszą Politykę Cookies.

Tak, zgadzam się